Ένα βήμα πιο κοντά στον τίτλο έκανε ο Francesco Bagnaia

MotoGP 2023 18ος γύρος – ΜΑΛΑΙΣΙΑ: Ο αναβάτης της Ducati Enea Bastianini έκανε ένα από τους καλύτερους του αγώνες για φέτος για να πάρει στο τέλος την πρώτη του νίκη στη σεζόν. Και αυτή ύστερα από το Σεπτέμβριο του 2022 όταν κέρδισε στην πίστα του Aragon. Και όλα αυτά για ένα αναβάτη που έχασε τα πρώτα οχτώ γκραν πρι της σεζόν λόγω διάφορων τραυματισμών Tην ίδια στιγμή ο ομόσταυλος του στην ομάδα της Ducati Francesco Bagnaia άνοιξε την απόσταση στην κορυφή του πρωταθλήματος.

MotoGP 2023 18ος γύρος – ΜΑΛΑΙΣΙΑ:Μετά από ένα πολύ καλό στήσιμο της μοτοσυκλέτας του, ο Bastianini ξεκίνησε τρίτος τον αγώνα αλλά άρπαξε την πρωτοπορία του αγώνα από την πρώτη στροφή. Μια θέση που κατάφερε να κρατήσει μέχρι το πέσιμο της καρό σημαίας. Πίσω του τερμάτισε ο Alex Marquez, θέση που κατέκτησε και στο σπριντ το Σάββατο τη στιγμή που ο Bagnaia πάλεψε με τον Martin στην πίστα για την τρίτη θέση του βάθρου.

MotoGP 2023 18ος γύρος – ΜΑΛΑΙΣΙΑ:Νικητής τελικά ο αναβάτης της Ducati μεγαλώνοντας συνάμα και το βαθμολογικό του πλεονέκτημα για το φετινό τίτλο. Πλέον ο Bagnaia είναι 14 βαθμούς από τον Martin, μια εβδομάδα πριν από τον αγώνα στο Κατάρ. Πέμπτος τερμάτισε ο Fabio Quartararo, μπροστά από τους Bezzecchi, Morbidelli, Miller, Di Giannantonio και τον Marini στη δέκατη θέση.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι Bastianini και Bagnaia καλέστηκαν στο race control μετά το τέλος του αγώνα όπου δέχθηκαν γραπτή προειδοποίηση για παραβίαση του κανονισμού των πιέσεων των ελαστικών. Οι δύο αναβάτες έτρεχαν με χαμηλότερη πίεση στα ελαστικά τους όπως ορίζουν οι κανονισμοί. Επειδή αυτή ήταν η πρώτη τους παράβαση στο θέμα αυτό, δεν έχασαν τις θέσεις τους στον  αγώνα. Ο ο μόνος οδηγός που τιμωρήθηκε λόγω αυτού του κανονισμού ήταν ο Aleix Espargaro με ποινή τριών δευτερολέπτων στον προηγούμενο αγώνα της Ταϊλάνδης. Σε περίπτωση επανάληψης του παραπτώματος θα τιμωρηθούν και οι δυο αναβάτες της Ducati.MotoGP 2023 18ος γύρος – ΜΑΛΑΙΣΙΑ:Σε μια άλλη εξέλιξη, η ανακοίνωση της απομάκρυνσης του Marc Marquez από την εργοστασιακή ομάδα της Honda φαίνεται πως έφερε και την αλυσιδωτές αντιδράσεις. Η Red Bull αποφάσισε να λύσει τη συνεργασία της με την Ιαπωνική ομάδα μιας και ο Ισπανός αναβάτης ήταν ο κύριος λόγος της παρουσίας της εκεί. Όσο αφορά το μέλλον της Αυστριακής εταιρείας στον χώρο του MotoGP, φήμες τη βλέπουν να συνεργάζεται με την Gresini αλλά δεν έχει ανακοινωθεί τίποτε επίσημο μέχρι στιγμής.