Audi etronFormula E:

Formula E, Hong Kong E-Prix 2019

Άλλη μια διάκριση για τα ηλεκτρικά μονοθέσια της Audi. Αυτή τη φορά στον 50ο αγώνα του πρωταθλήματος που διεξήχθη στο Χονγκ-Κονγκ. Εκεί όπου τα τέσσερα Audi e–tron FE05 τερμάτισαν στην πρώτη εξάδα με πρώτο τον Di Grassi που κατάφερε να ανέβει στο δεύτερο σκαλοπάτι του βάθρου. Για τον Βραζιλιάνο ήταν παράλληλα και η 29η φορά σε 50 αγώνες που καταφέρνει να βρίσκεται στο βάθρο των νικητών.

Και τα τέσσερα ηλεκτρικά μονοθέσια του γερμανού κατασκευαστή κατάφεραν να πλασαριστούν στην πρώτη εξάδα και μετά τον αγώνα να οδηγούν τόσο το πρωτάθλημα κατασκευαστών όσο και των οδηγών. Ο δεύτερο οδηγός της Audi Sport ABT Schaeffler, ο Daniel Abt κατάφερε να πάρει την τέταρτη θέση παρά το ότι βρέθηκε στη 12η θέση της γραμμής εκκίνησης. Οι άλλοι δύο οδηγοί των Audi e-tron FE05 της Envision Virgin Racing πήραν την τρίτη και έκτη θέση γενικής.

Θα πρέπει επίσης να αναφέρουμε ότι για τρίτο συνεχόμενο αγώνα Audi e-tron FE05 έκανε το ταχύτερο γύρο στο top-10 και ήταν αυτό του Sam Bird της ιδιωτικής ομάδας Envision Virgin Racing.

«Με τέσσερα Audi e-tron FE05 να περνούν τη γραμμή τερματισμού στην πρώτη εξάδα μιλάμε μόνο για μία ακόμη εξαιρετική επιτυχία της Audi», δήλωσε ο Ντίτερ Γκας, Επικεφαλής του τμήματος Audi Motorsport.

Στη βαθμολογία του πρωταθλήματος και μετά και τον αγώνα του Χονγκ-Κονγκ την πρώτη θέση κρατά ο Bird με 64 βαθμούς ενώ ακολουθεί ο D’Abrosio με 53 ενώ από 52 βαθμούς έχουνοι Di Grassi και Mortara. Στο πρωτάθλημα κατασκευαστών την πρωτοπορία κρατούν οι δύο ομάδες που χρησιμοποιούν τα μονοθέσια της Audi. Στην κορυφή βρίσκεται η Envision Virgin Racing με 97 βαθμούς έναντι 86 της Audi Sport ABT Schaeffler. Ο επόμενος γύρος του παγκοσμίου πρωταθλήματος της Formula E θα διεξαχθεί στις 23 Μαρτίου, στην Κίνα.

Το μήλο σίγουρα, αυτή τη φορά, έπεσε κάτω από τη συγκεκριμένη μηλιά. Φυσιολογικά λοιπόν, ο Μίλτος Σουτζιής, μαθαίνοντας από μικρός τα μυστικά του χώρου, αλλά και αποκτώντας μοναδικές εμπειρίες δίπλα από τον πατέρα του, θα ήταν έκπληξη να μην ακολουθούσε την ίδια (ειδική) διαδρομή. Με το πέρας των σπουδών του στο Ηνωμένο Βασίλειο, για την απόκτηση του BA Business Management (Marketing), επέστρεψε πίσω στην Κύπρο όπου βοήθησε στη δημιουργία της ιστοσελίδας autokinito.com.cy. Παρά το νεαρό της ηλικίας του, αφού είναι μόλις 27 χρόνων, ήδη μετρά στο ενεργητικό του περισσότερες από 20 συμμετοχές σε αποστολές στο εξωτερικό, οι οποίες περιλαμβάνουν παρουσιάσεις αυτοκινήτων, συμμετοχή σε διεθνή σαλόνια και κάλυψη αγώνων μηχανοκίνητου αθλητισμού.