Γαλαταριώτης / Ιωάννου κέρδισαν το Nicosia Rally, πρώτο γύρο του φετινού πρωταθλήματος

Σημειώνοντας τον ταχύτερο χρόνο σε επτά από τις οκτώ ειδικές διαδρομές οι πρωταθλητές των τεσσάρων τελευταίων χρόνων Σίμος Γαλαταριώτης / Αντώνης Ιωάννου με το γνώριμο Volkswagen Polo GTi R5 κέρδισαν το Nicosia Rally 2024, εναρκτήριο αγώνα του φετινού πρωταθλήματος ράλλυ, ο οποίος διεξήχθη το Σαββατοκύριακο 17-18. Στη δεύτερη θέση, νικητές σε μια ειδική διαδρομή, οι Παναγιώτης Γιάγκου / Άριστος Νικολάου με Hyundai i20, περσινοί νικητές της κατηγορίας R5 στο πρωτάθλημα. Την τριάδα συμπλήρωσαν οι Γιώργος Νέστωρος / Γιάννος Καλλής με Mitsubishi Lancer Evo X που πρώτευσαν στην RC2.

Galatariotis ioannou _ Day 2Στις δηλώσεις του ο Γαλαταριώτης συνεχάρη τον Κυπριακό Σύνδεσμο Αυτοκινήτου για την άρτια οργάνωση ενώ στάθηκε στις δύσκολες συνθήκες στις διαδρομές λόγω των βροχών των τελευταίων ημερών. Σε αρκετά σημεία η διαδρομή είχε νερό προσφέροντας όμορφο θέαμα στους θεατές και ωραίο υλικό στους φωτογράφους, ωστόσο, λόγω των βροχών η πρώτη και τρίτη ειδική διαδρομή της Κυριακής μειώθηκε κατά 4χλμ για λόγους ασφάλειας.

Τις απονομές στους νικητές έκανε ο Δήμαρχος Στροβόλου κ. Ανδρέας Παπαχαραλάμπους μαζί με τον πρόεδρο του Κυπριακού Συνδέσμου Αυτοκινήτου κ. Αντώνη Μιχαηλίδη και τον πρόεδρο της Εθνικής Επιτροπής Αγώνων κ. Άντρο Λοΐζου. Ο κ. Παπαχαραλάμπους είχε δώσει και στην εκκίνηση αφού η έδρα του αγώνα φιλοξενήθηκε στον Στρόβολο. Επίσης, η Κοινότητα Λυθροδόντα, που παραδοσιακά στέκεται δίπλα στους αγώνες, οργάνωσε μια μικρή υποδοχή για τα πληρώματα το πρωί κερνώντας λουκουμάδες.

Χορηγός του πρωταθλήματος είναι η εταιρεία PSALTIS AUTO PARTS. Το πρωτάθλημα διοργανώνει ο Κυπριακό Σύνδεσμο Αυτοκινήτου αποκλειστικός αντιπρόσωπος της Διεθνούς Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου (FIA) για ολόκληρη την επικράτεια της Κύπρου.

Yiangou Nicolaou _ Day 2Πρωτιά Μανώλη / Χρυσοστόμου στην 2WD: Τη δικίνητη (2WD) κατηγορία κέρδισαν οι Ζαχαρίας Μανώλη / Ανδρέας Χρυσοστόμου με Peugeot 208 R2 που ήταν μπροστά από τους Χρίστο Σκορδή / Πρόδρομο Χρυσάνθου με Ford Fiesta R1 ο οποίοι ήταν δεύτερη στη 2WD. Δεύτεροι στην RC2 ήταν οι Γιάγκος Γιάγκους / Παναγιώτης Γεωργίου με Mitsubishi Lancer Evo ΙX.

Κυριάκου / Ζουππουρής κέρδισαν την «S»: Την κατηγορία S κέρδισαν οι Νικόλας Κυριάκου / Γιώργος Ζουππουρής με Honda Civic της RCS1 που ήταν έβδομοι γενικής μπροστά από τους Χριστόδουλο Χριστοδούλου / Χριστάκη Ππαή με Mitsubishi Lancer Evo VI. Τρίτοι στην S και δεύτεροι στην RCS1 οι Παναγιώτης Προδρόμου / Ανδρέας Νέστωρος (Honda Civic).

Τη 10αδα του τερματισμού συμπλήρωσε το μοναδικό γυναικείο πλήρωμα με οδηγό την αρχάρια Μαρία Χατζηγεωργίου και συνοδηγό την έμπειρη Μαρία Παπανδρέου στο μπάκετ του Honda Civic που διαγωνίστηκαν μόνο την Κυριακή ως Μικτό πλήρωμα.

Συνολικά είχαν πάρε εκκίνηση 14 πληρώματα. Η πιο σημαντική εγκατάλειψη ήταν αυτή των Ζήνωνος / Χριστοφή με το Citroen DS3 που αποχώρησαν ενώ ήταν στη δεύτερη θέση.

Επόμενος αγώνας του πρωταθλήματος στη Λάρνακα 25-26 Μαΐου.

Όλες οι πληροφορίες στο https://cyprusautomobileassociation.com/ και στις σελίδες του Κυπριακού Συνδέσμου Αυτοκινήτου στα social media.

top 10 test drive miltos soutzis hyundai kona hybrid hyundai cyprus ctc automotive