Συμπληρώθηκε ο πρώτος αγώνας του Fill n’ GO Παγκύπριου Πρωταθλήματος Karting

Ο Πάνος Χριστοδούλου στην ΜΙΝΙ κατηγορία, η Ρεβέκκα Καρακατσλή στην JUNIOR, ο Εύης Λουκά στην SENIOR και ο Χρίστος Δημητρίου στην KZ2 ήταν οι νικητές στον πρώτο αγώνα του Fill n’ GO Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Karting 2024 που πραγματοποιήθηκε στην πίστα Daytona την Κυριακή (10/03).Χριστοδούλου, Κατακατσλή, Λουκά και Δημητρίου νικητές στον πρώτο αγώνα του Fill n’ GO Παγκύπριου Πρωταθλήματος Karting

Στον αγώνα, που για πρώτη φορά πραγματοποιήθηκε με μηχανές FIA σε όλες τις κατηγορίες, συμμετείχαν συνολικά 20 οδηγοί, με τους παρευρισκόμενους να απολαμβάνουν δυνατές μάχες μεταξύ των οδηγών μέσα στην πίστα σε όλες τις κατηγορίες.

Κατηγορία ΜΙΝΙ: Στην κατηγορία ΜΙΝΙ ο Πάνος Χριστοδούλου ανέβηκε στο ψηλότερο βάθρο επικρατώντας στον τελικό της κατηγορίας στη μάχη με τον Στυλιανό Γεωργίου, ο οποίος είχε κερδίσει τα χρονομετρημένα και τον ημιτελικό. Ο Γεωργίου είχε πάρει την πρώτη θέση στα χρονομετρημένα με τον απίστευτο χρόνο 52.923, αφήνοντας δεύτερο τον Yanal Watad με χρόνο 53.394 και τρίτο τον Πάνο Χριστοδούλου με χρόνο 53.549. Την πρώτη τριάδα ακολούθησαν οι Ανδρέας Φυσέντζου, Ανδρέας Αριστοδήμου και Παναγιώτης Λαζάρου.

Χριστοδούλου, Κατακατσλή, Λουκά και Δημητρίου νικητές στον πρώτο αγώνα του Fill n’ GO Παγκύπριου Πρωταθλήματος KartingΟ Στυλιανός Γεωργίου επικράτησε και στα ημιτελικά με τον Πάνο Χριστοδούλου να τερματίζει δεύτερος με διαφορά 4.949 δευτερόλεπτα και τον Yanal Watad να ακολουθεί στα 5.712. Στον τελικό ο Πάνος Χριστοδούλου κατάφερε να ανεβεί στην πρώτη θέση. Μετά το τέλος του αγώνα και τις ποινές που υπεβλήθηκαν από τους Αγωνοδίκες τα αποτελέσματα είναι, 1ος ο Πάνος Χριστοδούλου, 2ος ο Yanal Watad με 3ο τον Ανδρέα Αριστοδήμου και 4ον τον Στυλιανός Γεωργίου.

Κατηγορία JUNIOR: Στην κατηγορία JUNIOR με χρόνο 48.314 η Ρεβέκκα Καρακατσλή πήρε την πρώτη θέση στα χρονομετρημένα με τον Ραφαήλ Παπασάββα και Adam Ezra να περιορίζονται στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα. Η Ρεβέκκα κρατώντας τον καλό ρυθμό της ημέρας κέρδισε με άνεση την πρώτη θέση στο ημιτελικό και τελικό σκέλος, με τους Ραφαήλ και Adam να ακολουθούν και να δίνουν δυνατές μάχες μεταξύ τους

Κατηγορία SENIOR: Στην κατηγορία SENIOR με τον εκπληκτικό χρόνο των 47.548 ο Εύης Λουκά πήρε την πρωτιά στα χρονομετρημένα με την Φώτια Θεοδώρου και Μέρυλιν Αντωνίου να ακολουθούν με μόνο 0.178 και 0.504 αντίστοιχα. Στο ημιτελικό και τελικό σκέλος ο Εύης ήταν ο νικητής χωρίς πίεση από τις Φώτια και Μέρυλιν, ενώ οι δυο κοπέλες οδηγοί κέρδισαν από ένα σκέλος, η Φώτια στον ημιτελικό και η Μέρυλιν στον τελικό.

Κατηγορία KZ2: Στην κατηγορία των KZ2 Χρίστος Δημητρίου ανέβηκε πρώτος στον ημιτελικό αγώνα και κράτησε τη θέση του στον τελικό. Στα χρονομετρημένα ο Άντυς Λούτσιος πήρε με μεγάλη άνεση την πρωτιά με χρόνο 46.587 και ακολουθείτο από τους Στέλιο Κυθρεώτη με 47.078 και Μιχάλη Δημητρίου με 47.209. Στον ημιτελικό αγώνα ο Άντυς Λούτσιος κέρδισε με άνεση αλλά ένα λάθος του στην εκκίνηση τού στοίχισε τρεις θέσεις, ρίχνοντας τον τέταρτο, με πρώτο τον Χρίστο Δημητρίου, δεύτερο τον Μιχάλη Δημητρίου και τρίτο τον Στέλιο Δημητρίου. Στον τελικό ο Χρίστος Δημητρίου με άνεση πήρε την πρώτη θέση, ενώ ο Μιχάλης Δημητρίου πήρε την δεύτερη θέση μετά από δυνατή πίεση από τον Άντυ Λούτσιο που αρκέστηκε στην τρίτη θέση.

Ο επόμενος αγώνας του Fill n’ GO Παγκύπριο Πρωτάθλημα Karting 2024, που διοργανώνεται από τον Κυπριακό Σύνδεσμος Αυτοκινήτου, είναι προγραμματισμένος για τις 7 Απριλίου στην πίστα Daytona στη Λευκωσία.