Στην πίστα του Motegi στην Ιαπωνία διεξήχθη ο δέκατος-πέμπτος από τους δεκαοκτώ γύρους του φετινού παγκοσμίου πρωταθλήματος του MotoGP. Ένας αγώνα που ο νικητής κρίθηκε στην κυριολεξία στον τελευταίο γύρο!

Μεγάλος νικητής ήταν τελικά ο Andrea Dovizioso αλλά έπρεπε να δώσει μια συγκλονιστική μάχη με τον Marc Marquez, που τελικά τερμάτισε δεύτερος. Μια εξέλιξη που κατατάσσει τους δύο αναβάτες σαν τους κυριότερους διεκδικητές του φετινού τίτλου στην κορυφαία κατηγορία των δύο τροχών. Με την εκκίνηση ήταν ο Jorge Lorenzo με την Ducati πέρασε μπροστά αφού  έκανε την καλύτερη εκκίνηση. Όμως μια επαφή με τον Johann Zarco τον έθεσε εκτός μάχης. Στην πρωτοπορία βρέθηκε ο Danilo Petrucci της δορυφορικής Pramac Ducati. Ο ρυθμός του δεν άντεξε πολύ και οι Marquez, Dovizioso άρχισαν να τον καταδιώκουν. Τελικά τον πέρασαν διαδοχικά στους γύρους 13 και 14 και από εκείνο το σημείο και πέρα άνοιξαν τη διαφορά από τους αντιπάλους τους.

Στο 19ο γύρο ο Dovizioso πέρασε τον Marquez αλλά η αντεπίθεση του Ισπανού ήρθε δύο γύρους μετά. Στους τρεις γύρους που απέμειναν οι δύο πρωταγωνιστές άλλαξαν άλλες δύο φορές θέσεις αλλά ένα λάθος του Marquez στο τελευταίο γύρο, επέτρεψε στον Dovi να επιτεθεί ξανά και να περάσει στην πρώτη θέση. Με αυτό τον τρόπο πήρε την πέμπτη φετινή νίκη του με διαφορά 0.249 δευτερόλεπτα και παράλληλα μείωσε και τη βαθμολογική απόσταση από τον Marquez στους 11 βαθμούς.

Ο Petrucci πήρε τελικά την τρίτη θέση με τους δύο αναβάτες της Suzuki Andrea Iannone και Alex Rins να ακολουθούν στις θέσεις 4 και 5. Ο Lorenzo δεν κατάφερε να ανέβει ψηλότερα από την έκτη θέση ενώ ο Maverick Vinales ήταν ένατος. Ένα μηχανικό πρόβλημα στην εργοστασιακή μοτοσυκλέτα της Honda έθεσε τον Dani Pedrosa εκτός μάχης λίγο πριν το τέλος ενώ πτώση είχε και ο Valentino Rossi.

Μετά και τον αγώνα αυτό ο Marquez έφτασε τους 244 βαθμούς σε αντίθεση με τους 233 του αναβάτη της εργοστασιακή ομάδα της Ducati 233. Μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος απομένουν τρεις αγώνες (στις 22 Οκτωβρίου στο Φίλιπ Άιλαντ της Αυστραλίας, στις 29 Οκτωβρίου στη Σεπάνγκ της Μαλαισίας και στις 12 Νοεμβρίου στη Βαλένθια της Ισπανίας).