MotoGP 1ος γύρος – Κατάρ

Μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα ξεκίνησε ο μαραθώνιος του MotoGP για το 2018. Αυτό έγινε στην πίστα του Κατάρ και, με το φώς των προβολέων, ο Andrea Dovizioso πήρε μια εντυπωσιακή νίκη για την Ducati.

Από την αρχή μέχρι και το τέλος του 22ου γύρου όλα ήταν ρευστά με συνεχόμενες εναλλαγές θέσεων από τους αναβάτες. Ο Johann Zarco, που ξεκίνησε από την πρώτη θέση, οδήγησε τη μοτοσυκλέτα της Yamaha Tech 3 στην πρωτοπορία για 18 ολόκληρους γύρους! Πίσω του οι μάχες ήταν συγκλονίστηκες με πολλούς αναβάτες να αλλάζουν θέσεις. Στον 19ο όμως γύρο οι Dovizioso και  Marquez πέρασαν στην αντεπίθεση και τον τον πέρασαν ταυτόχρονα στην πρώτη στροφή της πίστας. Από εκεί και πέρα ξεκίνησαν τη μεταξύ τους κόντρα για τη νίκη. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής έκανε την επίθεση του και στην τελευταία στροφή του αγώνα παραλίγο να βρεθεί μπροστά όμως ο Ιταλός έκλεισε την πόρτα και πήρε την καρό σημεία, σημειώνοντας ταυτόχρονα και την ένατη νίκη στην καριέρα του.

Ο Valentino Rossi έφτασε μέχρι τη δεύτερη θέση με την εργοστασιακή Yamaha. Πέρασε κι αυτός τον Zarco στον 19 γύρο αλλά δεν μπόρεσε  να ακολουθήσει το ρυθμό των δύο Dovizioso και  Marquez. Πήρε όμως την τρίτη θέση στο βάθρο και τους πολύτιμους βαθμούς που χρειάζεται για το ξεκίνημα. Όσο για τον Zarco η μέρα του δεν τέλειωσε όπως ήθελε. Οδήγησε εντυπωσιακά αλλά μέχρι τον 18ο γύρο. Όμως δεν κατάφερε να διατηρήσει τα ελαστικά του σε καλή κατάσταση με αποτέλεσμα να χάνει συνέχεια θέσεις στη γενική κατάταξη. Τελικά ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο τις σεζόν μόλις όγδοος.

Πίσω από το Rossi μία ομάδα έξι αναβατών βρισκόταν μέσα στο ίδιο δευτερόλεπτο δίδοντας μάχη γιαα μία θέση στο βάθρο σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα, όμως ο πολυπρωταθλητής αναβάτης της Monster Energy έδειξε για μια ακόμη φορά τη μεγάλη του εμπειρία. Στην τέταρτη θέση βρέθηκε τελικά ο  Car Crutchlow με τη Honda ενώ τον ακολούθησαν οι Danilo Petrucci με Ducati και Maveric Vinales με Yamaha. Ο τελευταίος είχε ξεκινήσει τον αγώνα από τη δωδέκατη θέση. Ο Dani Pedrosa ήταν επίσης μέσα στη μάχη για το βάθρο, όμως η μέτρια αίσθηση του πίσω ελαστικού τον ανάγκασε να υποχωρήσει στην έβδομη θέση. Andrea Iannone και Jack Miller ολοκλήρωσαν την πρώτη δεκάδα.

Μετά και τα αποτελέσματα του πρώτου αγώνα ο Dovizioso βρίσκεται επικεφαλής με 25 βαθμούς έναντι 20 του Marquez και 16 του Rossi. Στους κατασκευαστές η Ducati βρίσκεται στην πρώτη θέση με 25 βαθμούς έναντι 20 της Honda και 16 της Yamaha.

Επόμενος αγώνας του MotoGP θα είναι το Grand Prix of Argentina στις 8 Απριλίου, στην πίσταTermas de Rio Hondo.Αποτελέσματα Αγώνα