Ολοκληρώθηκε αισίως ο 8ος και προτελευταίος αγώνας του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Μότοκρος «Νεόφυτος Τσαγγαράς», ο οποίος διεξήχθη την Κυριακή 12 Μαΐου στην πίστα της Μακούντας, με διοργανωτή τη Λέσχη Μοτοσικλετιστών Αργάκας. Αγώνας που τελούσε υπό την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Μοτοσυκλέτας.

Στη συνάντηση κρίθηκαν οι τίτλοι στις πλείστες κατηγορίες και αυτό έγινε μετά από συναρπαστικές μάχες στην πίστα, όπου για ακόμα μια φορά κυριάρχησαν τα έντονα συναισθήματα, η ψηλή αδρεναλίνη και η πίεση για βαθμούς.

Ο Χρίστος Τσαγγαράς κατάφερε μετά από δυο καλές εκκινήσεις και στα δυο σκέλη της κατηγορίας ΜΧ1 (450 cc) να φύγει νικητής από τη Μακούντα. Εκτός από τη νίκη σφράγισε και μαθηματικά το φετινό τίτλο, ο οποίος ήταν ο δεύτερος συνεχόμενος. Ο Σάββας Σάββα συνεχίζει να εντυπωσιάζει. Ο πολυπρωταθλητής τερμάτισε και στα δυο σκέλη δεύτερος με αποτέλεσμα να ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Μετά από ένα σταθερό αγώνα ο Μαρίνος Ζηντήλης κατάφερε για πρώτη φορά φέτος να τερματίσει στο βάθρο, καθώς ολοκλήρωσε τον αγώνα στην τρίτη θέση.

Τα δεδομένα άλλαξαν άρδην στην κατηγορία ΜΧ2 (250 cc). Ο πρωτοπόρος Μιχάλης Πάμπουκκας αντιμετώπισε μηχανικό πρόβλημα στο πρώτο σκέλος με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να το ολοκληρώσει. Αυτή η εξέλιξη έδωσε την ευκαιρία στον Χρύσανθο Γεωργίου να κερδίσει και να περάσει επικεφαλής στη βαθμολογία. Στο δεύτερο σκέλος, ο Πάμπουκκας κέρδισε, ο Χρύσανθος Γεωργίου τερμάτισε δεύτερος και ο Άριστος Γεωργίου τρίτος. Στην τελική κατάταξη ο Χρύσανθος Γεωργίου ήταν ο μεγάλος νικητής, δεύτερος τερμάτισε ο Άριστος Γεωργίου και τρίτος ο Μιχάλης Πάμπουκκας.

Στην κατηγορία ΜΧ3, ο Γιώργος Παουλλής επιβεβαίωσε τα προγνωστικά καθώς κέρδισε και τα δύο σκέλη σφραγίζοντας και μαθηματικά τον τίτλο. Ο Μαρίνος Τσαγγαράς ήταν ο μεγάλος νικητής στην κατηγορία MX3 OVER, όπου με αυτή τη νίκη εξασφάλισε επίσης μαθηματικά το φετινό πρωτάθλημα.

Ακόμα ένας αναβάτης έφυγε από την πίστα της Μακούντας πρωταθλητής. Πρόκειται για τον Χρίστο Κημήτρη ο οποίος στην πρώτη του συμμετοχή στην κατηγορία ΜΧ4 τα πήγε περίφημα, επιβεβαιώνοντας για ακόμα μια φορά το πλούσιο ταλέντο του. Το πρωτάθλημα εξασφάλισε και ο Αριστόδημος Έλληνας μετά τη νίκη του στην κατηγορία ΜΧ85. Τέλος, στην κατηγορία ΜΧ65, νικητής αναδείχθηκε ο Μάριος Χριστοφόρου και ο τίτλος θα κριθεί στον ένατο και τελευταίο αγώνα.

Το μήλο σίγουρα, αυτή τη φορά, έπεσε κάτω από τη συγκεκριμένη μηλιά. Φυσιολογικά λοιπόν, ο Μίλτος Σουτζιής, μαθαίνοντας από μικρός τα μυστικά του χώρου, αλλά και αποκτώντας μοναδικές εμπειρίες δίπλα από τον πατέρα του, θα ήταν έκπληξη να μην ακολουθούσε την ίδια (ειδική) διαδρομή. Με το πέρας των σπουδών του στο Ηνωμένο Βασίλειο, για την απόκτηση του BA Business Management (Marketing), επέστρεψε πίσω στην Κύπρο όπου βοήθησε στη δημιουργία της ιστοσελίδας autokinito.com.cy. Παρά το νεαρό της ηλικίας του, αφού είναι μόλις 27 χρόνων, ήδη μετρά στο ενεργητικό του περισσότερες από 20 συμμετοχές σε αποστολές στο εξωτερικό, οι οποίες περιλαμβάνουν παρουσιάσεις αυτοκινήτων, συμμετοχή σε διεθνή σαλόνια και κάλυψη αγώνων μηχανοκίνητου αθλητισμού.