Η Kia θριαμβεύει στα “Golden Steering Wheel” Awards

Το Kia Niro EV θριάμβευσε στα περίφημα βραβεία Golden Steering Wheel της Γερμανίας, έναν διαγωνισμό με τα πιο σημαντικά βραβεία αυτοκινήτου στη Γερμανία. Το αμιγώς ηλεκτρικό crossover, που κυκλοφόρησε λαμβάνοντας τις καλύτερες κριτικές νωρίτερα φέτος, βραβεύτηκε με το «Golden Steering Wheel 2022» στην κατηγορία «Compact SUV».

kia cyprus loutsios Kia Niro EV Golden Steering WheelΤο Kia Sportage Plug-in Hybrid SUV κατέλαβε τη δεύτερη θέση αναδεικνύοντας την ισχυρή εμφάνιση της Kia σε μια από τις πιο δημοφιλείς κατηγορίες οχημάτων της Ευρώπης. Οι κριτές του Golden Steering Wheel (Χρυσό Τιμόνι) επαίνεσαν επίσης το Kia EV6 GT που κυκλοφόρησε πρόσφατα, απονέμοντας στην έκδοση υψηλών επιδόσεων του πλήρως ηλεκτρικού crossover της Kia τη δεύτερη θέση στην κατηγορία «Mid-size and Luxury».

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ: Όλες τις τιμές και εξοπλισμό όλων των αυτοκινήτων της KIA

Το Niro EV, το Sportage Plug-in Hybrid και το EV6 GT ήταν μεταξύ των 47 νέων οχημάτων σε επτά συνολικά κατηγορίες που προτάθηκαν από τις συντακτικές ομάδες των γερμανικών εκδόσεων «AUTO BILD» και «BILD am SONNTAG». Στη συνέχεια, οι αναγνώστες τους επέλεξαν τρεις φιναλίστ από κάθε κατηγορία οχημάτων, πριν την επιλογή των νικητών από μια κριτική επιτροπή 21 ειδικών οι οποίοι δοκίμασαν εκτενώς κάθε όχημα στον τελικό γύρο του διαγωνισμού στην πίστα DEKRA Lausitzring της Γερμανίας.

kia cyprus loutsios Kia Niro EV Golden Steering WheelΗ διάκριση Golden Steering Wheel για το Niro EV απονέμεται για τρίτη φορά στην Kia τα τελευταία χρόνια. Το Kia Sorento κέρδισε την κορυφαία διάκριση το 2020 όταν κέρδισε την κατηγορία «LargBe SUV», ενώ το Kia XCeed κέρδισε το 2019 για το «Καλύτερο αυτοκίνητο κάτω των 35.000 ευρώ».

Δείτε όλα τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα της Κυπριακής αγοράς (Τιμες/Εξοπλισμός) - electric cars cyprus - Σχεδίο Επιχορήγησης για την Αγορά Ηλεκτρικών Οχημάτων