Ράλι Φοινικούδων – 3ος Γύρος: Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ράλι Psaltis/ENEOS 2019: Όλοκληρώθηκε με επιτυχία το Σαββατοκύριακο 1η και 2η Ιουνίου το Ράλι Φοινικούδες,  τρίτος αγώνας της χρονιάς για το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ράλι της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου. Ο αγώνας, που διοργάνωσε ο Σύνδεσμος Αυτοκινήτου Λάρνακας, εκτός από ένας από τους γρηγορότερους της χρονιάς, αποδείχτηκε και πολύ σκληρός αφού από τα 39 αυτοκίνητα που ανέβηκαν στην Ράμπα της εκκίνησης την Παρασκευή, μόλις 30 κατάφεραν να τερματίσουν την Κυριακή.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο αγώνας είχε ένα μόνο πρωταγωνιστή και αυτός δεν ήταν άλλος από τους πρωταθλητές Σίμο Γαλαταριώτη και Αντώνη Ιωάννου που κατάφεραν να κερδίσουν με άνεση όλες τις ειδικές διαδρομές φτάνοντας στο τέλος σε μια εύκολη νίκη πίσω από το τιμόνι του Skoda Fabia R5. Τη δεύτερη θέση πήραν οι Χρίστος Δημοσθένους και Κώστας Παύλου με το Mitsubishi Lancer Evo X. Κέρδισαν τη δεύτερη θέση σε όλες τις ειδικές διαδρομές και με σχετική άνεση ανέβηκαν στο δεύτερο σκαλοπάτι του βάθρου. Το πόντιουμ συμπλήρωσαν οι Κώστας Ζήνωνος και Φάνος Χριστοφή ύστερα από μια σκληρή μάχη με άλλα δύο πληρώματα, παρά το ότι οδηγούσαν για πρώτη φορά το νέο τους αγωνιστικό αυτοκίνητο.

Στην τέταρτη θέση ολοκλήρωσαν οι Παναγιώτης Γιάγκου και Παναγιώτης Κυριάκου που δείχνουν να ανεβάζουν ρυθμούς αγώνα με αγώνα ενώ κυνήγησαν τη θέση στο βάθρο μέχρι και το τελευταίο χιλιόμετρα από τους Ζήνωνος και Χριστοφή. Πέμπτοι γενικής και πρώτοι στην κατηγορία RC2 οι Γιώργος και Παύλος Εγγλέζου, οι οποίοι έδειξαν από την αρχή να τα βρίσκουν με τις εξαιρετικά γρήγορες ειδικές του αγώνα.

Ένα μηχανικό πρόβλημα προς το τέλος της προτελευταίας ειδικής τους στέρησε κάθε δικαίωμα να κυνηγήσουν μια θέση στο βάθρο. Στην έκτη θέση γενικής και δεύτεροι στην κατηγορία RC2 οι θεαματικότατοι Σταύρος Αντωνίου/Δημήτρης Πιερή που έκαναν εντυπωσιακά περάσματα από όλες σχεδόν τις ειδικές διαδρομές. Έβδομοι και τρίτοι στην RC2 οι Γιώργος Παφίτης/Αντρέας Τσιάκκας ενώ πίσω τους τερμάτισαν οι Σταύρος Σταύρου και Ελπιδοφόρος Ελπιδοφόρου που πήραν και την πρώτη θέση στην κατηγορία RCS2.

Ένατη θέση γενικής και πρώτο τοπικό πλήρωμα οι Κώστας και Πέτρος Λαός ενώ τη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Αντρέας Ψάλτης και Αντρέας Χρυσοστόμου που έκαναν ένα αγώνα εξοικείωσης με το Citroen DS3 R5.

Ράλι Φοινικούδων – 3ος ΓύροςΕντυπωσιακές μάχες είχαμε στη δικίνητη κατηγορία, εκεί όπου οι Χρύσος Παντελή και Αντρέας Νικολαΐδης πήραν την πρώτη θέση με το Peugeot 306 GTi-6. Δεύτερη θέση για τους Ζαχαρία Μανώλη και Κώστα Ευριπίδου με το Honda Civic ενώ την τριάδα συμπλήρωσαν οι βετεράνοι Κωνσταντίνος Τελεβάντος και Τάκης Σταύρου.

Στην κατηγορία RC4 πρώτευσαν οι Σκεύος και Μαίρη Γερολέμου ενώ την πρώτη θέση στην RC3 κέρδισαν οι Χρίστος και Ανδρέας Μαννούρης με το Citroen DS3 R3.

Παράλληλα, την κατηγορία T1 κέρδισαν οι Σώτος Τρικωμίτης και Ανρέας Νικολάου, ενώ νικήτριες σαν μεικτό αρχάριο πλήρωμα, το μοναδικό γυναικείο, της Λίτσας Γιάγκου και Κατερίνα Δήμου. Χορηγός του αγώνα, όπως και του πρωταθλήματος αγώνων Ράλι είναι η εταιρία Ψάλτης Ανταλλακτικά και τα λιπαντικά ENEOS.