Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον Bagnaia

MotoGP 2022 13ος γύρος – ΑΥΣΤΡΙΑ: Ο αναβάτης της Ducati, Francesco Bagnaia κατέκτησε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του μέσα στο 2022 στο Red Bull Ring της Αυστρίας, ενώ ο Fabio Quartararo τερμάτισε δεύτερος μαζεύοντας πολύτιμους βαθμούς για τη μάχη του τίτλου.

MOTOGP AUSTRIA 2022Ο Bagnaia έχει τώρα 44 βαθμούς διαφορά από τον πρωτοπόρο Quartararo αφού μετά την τέταρτη του εγκατάλειψη στην Γερμανία, ήρθαν νίκες σε Ολλανδία, Βρετανία και Αυστρία. Παράλληλα, γίνεται ο πρώτος αναβάτης της Ducati που κερδίζει τρεις συνεχόμενους αγώνες μετά την επιτυχία του Casey Stoner το 2008.

Ο Bagnaia κράτησε την πρωτοπορία από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα. Έστριψε πρώτος μετά την εκκίνηση του από τη δεύτερη θέση, προσπερνώντας τον poleman Enea Bastianini. Ο Jack Miller ήταν τρίτος, όχι όμως για πολύ. Προσπέρασε τον Bastianini στον τέταρτο γύρο ενώ στη μάχη για τη νίκη μπήκε και ο Jorge Martin.

Ο αγώνας του Bastianini αποσυναρμολογήθηκε εντελώς μετά από δυο συμβάντα με εξόδους λόγω προβληματικών φρένων με αποτέλεσμα να πάει στα πιτς και να εγκαταλείψει. Ο Miller επωφελήθηκε από όλα αυτά και άνοιξε μια απόσταση 1.3 δευτερολέπτων από τον τρίτο. Την ίδια στιγμή άρχισα να φτάνει και τον πρωτοπόρο Bagnaia ξεκινώντας έτσι μια ωραία μάχη μεταξύ τους. Ο Miller προσπαθούσε ανεπιτυχώς να προσπεράσει, αλλά πιο ο Fabio Quartararo έδειχνε πολύ δυνατός.MOTOGP AUSTRIA 2022

Ο τελευταίος προσπεράσει τον Martin μετά από έξοδο στο chicane. Η μάχη για την δεύτερη θέση κορυφώθηκε στον 25ο γύρο, με το Quartararo να ρίχνεται στην εσωτερική του Miller στο chicane και να παίρνει με εντυπωσιακό τρόπο τη δεύτερη θέση. Ο Γάλλος αναγκάστηκε να αμυνθεί στη στροφή 3 αλλά ο Miller αρκέστηκε στη τρίτη θέση. Ο Martin, έχοντας βρει λίγη ταχύτητα και πάλι, προσπάθησε να καλύψει έδαφος αλλά εγκατέλειψε μετά από απόπειρα του να προσπεράσει τον Miller στην στροφή 1. Τελικά τέταρτος τερμάτισε ο Luca Marini μετά από μια φανταστική εκκίνηση από την 13 θέση, μπροστά από τους Zarco και Aleix Espargaro.

Ο Espargaro είναι τώρα 32 βαθμούς πίσω από τον Quartararo, ο οποίος συνεχίζει να κρατά την πρωτοπορία με 200 βαθμούς έναντι των 168 του Ισπανού. Δυστυχώς ο τραυματισμός του Joan Mir ήταν πιο σοβαρός από ότι φαινόταν. Ο αναβάτης είχε κάταγμα στον αστράγαλο και θα χάσει αρκετούς αγώνες.

Ο επόμενος σταθμός του φετινού πρωταθλήματος του MotoGP θα είναι στο San Marino στις 3-4 Σεπτεμβρίου.