Τρίτη φετινή νίκη για τον Bastianini στην πίστα του Le Mans

MotoGP 2022 7ος γύρος – ΓΑΛΛΙΑ / Le Mans: Ο Enea Bastianini της Gresini κέρδισε για τρίτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα του MotoGP σε ένα δραματικό αγώνα στη Γαλλία που σημαδεύτηκε από το από ατύχημα του πρωτοπόρου του αγώνα, Francesco Bagnaia.MOTOGP LE MANS monster energy

Στο γκραν πρι της Γαλλίας, και συγκεκριμένα στην πίστα του Le Mans, φάνηκε από νωρίς ότι θα ήταν μια μεγάλη μάχη ανάμεσα στις δυο Ducati. Όμως, μια έξοδος έκρινε τον νικητή, χαρίζοντας όχι μόνο τη πρώτη θέση αλλά και μια επιστροφή στην μάχη του τίτλου για τον Bastianini.MOTOGP LE MANS monster energy

Ο Jack Miller κατάφερε να στρίψει πρώτος μετά από την εκκίνηση, με τον Bastianini να περνά δεύτερος μπροστά από τον Alex Rins.  Ο poleman Bagnaia βρήκε γρήγορα ρυθμό  μετά που η κακή του εκκίνηση τον έριξε τέταρτο, και πέρασε σχετικά εύκολα τον Rins για την τρίτη θέση. Αντίθετα ο πρωταθλητής Quartararo έπεσε μέχρι και την όγδοη θέση. Το απόγευμα του Quartararo λίγο έλειψε μάλιστα να τελειώσει δραματικά στο τέλος του πρώτου γύρου, μετά από μάχη με τον Nakagami όπου παραλίγο να έχουν επαφή. Ο Γάλλος πέρασε στην έβδομη θέση ενώ ένα γύρο αργότερα πέρασε και τον Marquez. Μπροστά οι Bagnaia και Rins έδειχναν έτοιμοι να περάσουν τον Bastianini αλλά ο αγώνας για τον Rins τελείωσε στον τρίτο γύρο όταν βγήκε εκτός πίστας στην στροφή 2. Οι Miller και Bagnaia ξεκίνησαν να πλησιάζουν τον πρωτοπόρο, αλλά ήταν ο Bagnaia που βρέθηκε στην πρωτοπορία του αγώνα.MOTOGP LE MANS monster energy

Πίσω, ο Joan Mir με την μοναδική Suzuki στον αγώνα, ήταν στην μάχη για το βάθρο ενάντια στον Aleix Espargaro, ωστόσο η καταστροφή για την Suzuki ολοκληρώθηκε όταν ο ίδιος είχε έξοδο στον γύρο 15. Μπροστά, ο Bastianini κυνηγούσε τον πρωτοπόρο Bagnaia και δοκίμασε να προσπεράσει στον γύρο 21. Δεν τα κατάφερε αφού έχασε τα φρένα. Δύο στροφές αργότερα ήταν σειρά του Bagnaia να χάσει τα φρένα με τον Bastianini να παίρνει την πρώτη θέση. Η καταστροφή ολοκληρώθηκε για τον Bagnaia όταν, στην προσπάθεια του να πιάσει τον πρωτοπόρο, είχε ατύχημα.

Έτσι ο Bastianini κέρδισε για τρίτη φορά φέτος, ενώ οι Miller και Aleix Espargaro συμπλήρωσαν το βάθρο. Η επόμενη συνάντηση του κορυφαίου θεσμού μοτοσυκλέτας θα πραγματοποιηθεί στις 28 με 29 Μαΐου στο Mugello της Ιταλίας.