Τριπλή η μάχη τίτλου μετά τον αγώνα στην πίστα Aragon

MotoGP 2022 15ος γύρος – SPAIN / Aragon: Ο Enea Bastianini ήταν ο μεγάλος νικητής του αγώνα στην Aragon, σε ένα αγώνα όπου εγκατέλειψε ο πρωταθλητής Quartararo έπειτα από σύγκρουση με τον Marc Marquez.

2022 MotoGP, Round 15, Aragon, Spain monster energyΗ εξέλιξη αυτή ανοίγει διάπλατα την μάχη του φετινού πρωταθλήματος, καθώς ο Bagnaia τερμάτισε δεύτερος στον αγώνα και πλέον βρίσκεται μόλις 10 βαθμούς μακριά από τον πρωτοπόρο Γάλλο, με πέντε ολόκληρους αγώνες να απομένουν μέχρι το τέλος της σεζόν. Ταυτόχρονα, 17 μόλις βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο είναι και ο Aleix Espargaro, ο οποίος δεν είχε ούτε μια εγκατάλειψη μέχρι στιγμής φέτος.2022 MotoGP, Round 15, Aragon, Spain monster energyΤη μεγάλη του επιστροφή, μετά από 112 μέρες απουσίας, πραγματοποίησε και ο έξι-φορές πρωταθλητής Marc Marquez έπειτα από εγχείρηση στο σπασμένο δεξί του χέρι. Ο Ισπανός εκκίνησε εκπληκτικά τον αγώνα, αφού πετάχτηκε μέχρι και την έκτη θέση από την 13η που ξεκίνησε. Ο Quartararo, που ξεκίνησε έκτος, δεν είδε τον Marquez και συγκρούστηκαν, βγάζοντας τον εαυτό του εκτός αγώνα, ευτυχώς χωρίς τραυματισμούς. Αργότερα αναγκάστηκε να εγκαταλείψει και ο Ισπανός λόγο ζημιάς που προκλήθηκε στην Honda του από δεύτερη σύγκρουση που είχε, σε παρόμοιο συμβάν, με τον Takaaki Nakagami.2022 MotoGP, Round 15, Aragon, Spain monster energyΜπροστά από όλους, ο Bagnaia ήταν ευχαριστημένος με την δεύτερη θέση που κατέκτησε, πίσω από τον νικητή Bastianini ενώ οι δυο τους είχαν ωραίες μάχες στον αγώνα. Ο Aleix Espargaro άρπαξε και την δική του ευκαιρία για να πατήσει στο βάθρο, προσπερνώντας τον Binder στον προτελευταίο γύρο, και πλέον είναι και αυτός μέσα στη μάχη του πρωταθλήματος, μόλις 17 βαθμούς μακριά από τον πρωτοπόρο Quartararo.Πίσω από το βάθρο, και τον τέταρτο Binder, τερμάτισαν οι Jack Miller,  Jorge Martin, Luca Marini, Johann Zarco, Alex Rins και ο Marco Bezzecchi. Με τη νίκη αυτή, οι Ducati πλέον είναι οι μοναδικές μοτοσυκλέτες που κερδίζουν από τις 26 Ιουνίου και το Άσσεν, όπου ξεκίνησε το μεγάλο σερί των τεσσάρων του νικών ο Bagnaia. Η επόμενη συνάντηση του MotoGP θα πραγματοποιηθεί στην Ιαπωνία, στην πίστα Motegi στις 25 Σεπτεμβρίου.