Τίτλος για τον αναβάτη της Monster Energy Yamaha

MotoGP 2021 16ος γύρος ΙΤΑΛΙΑ

MOTOGP ITALY FABIO QUARTARAROΟ Γάλλος αναβάτης της Monster Energy Yamaha, Fabio Quartararo, είναι ο πρωταθλητής της φετινής σεζόν του MotoGP. Και αυτό ύστερα που ο κυριότερος του αντίπαλος, Francesco Bagnaia αποχώρησε από τον αγώνα έπειτα από ατύχημα.  Ο Ιταλός χρειαζόταν τρεις βαθμούς περισσότερους από τον Γάλλο στον αγώνα της Emilia Romagna για να κρατήσει ζωντανές τις ελπίδες του για τον τίτλο.

MOTOGP ITALY FABIO QUARTARAROΌλα φαίνονταν πως πήγαιναν ρολόι για τον Bagnaia, ωστόσο, η μοίρα είχε άλλα υπόψη της. Ο Bagnaia είχε μια φοβερή εκκίνηση αρπάζοντας την πρωτοπορία από τον άλλο αναβάτη της Ducati, Jack Miller, έστω και αν ο αναβάτης της KTM, Miguel Oliveira, ανέβηκε στην δεύτερη θέση έστω και προσωρινά. Ο Miller πήρε πίσω την θέση του στην στροφή Rio, ενώ πιο πίσω ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος Quartararo έπεσε από την 15η στην 17η θέση μετά από λίγες στροφές.

Ο Marquez ακολούθησε τον Miller προσπερνώντας τον Oliveira. Αμφότερες οι Ducati επέλεξαν να αλλάξουν αργά το μείγμα τους για το σκληρό, παρόλες τις κρύες συνθήκες που επικρατούσαν αλλά ο Miller είχε πτώση μετά από μάχη με τον Marquez στην τέταρτη στροφή. Σε αυτό το σημείο του αγώνα ο Quartararo σκαρφάλωσε μέχρι την 12η θέση, την στιγμή που ο Marquez – όπως και στον αγώνα στην Aragon τον περασμένο μήνα – άρχισε να στοιβάζει μπόλικη πίεση στον Bagnaia, με την απόσταση τους να διατηρείτε μόλις στα δύο δέκατα. Στην τρίτη θέση έμεινε ο Pol Espargaro που είχε διαφορά δύο δευτερολέπτων από τους αναβάτες στις θέσεις ένα και δυο. Πιο πίσω ο Quartararo, που ήταν ένατος, δεν άργησε να φθάσει μέχρι και την πέμπτη θέση.

MOTOGP ITALY 2021 MONSTER ENERGYΚαι βάσει του ρυθμού των υπολοίπων, αυτό φαινόταν να ήταν και το «ταβάνι» για τον Γάλλο στον αγώνα, μη μπορώντας να καλύψει άλλο έδαφος, καθώς ο τέταρτος Oliveira ήταν πέραν των οκτώ δευτερολέπτων μπροστά.  Μπροστά ο Bagnaia βρήκε ταχύτητα στην μάχη του με τον Marquez αλλά πήγαν τα πάντα χαμένα στον 25ο γύρο, και συγκεκριμένα στην στροφή 15 όπου είχε και ο Miller την έξοδο του, είχε ατύχημα και πέταξε την νίκη αλλά και μάχη του τίτλου στα σκουπίδια.

Η πτώση αυτή χάρισε στον Marquez την τρίτη φετινή του νίκη και το πρώτο 1-2 για την Repsol Honda στο MotoGP από την Aragon του 2017. Αυτό ήταν και το πρώτο βάθρο του Pol Espargaro, που ήταν δεύτερος, για την HRC. Ο αναβάτης της Avintia, Enea Bastianini, είχε ένα εξαιρετικό αγώνα και σκαρφαλώνοντας από την 16η θέση κατάφερε να ανέβει στο βάθρο, προσπερνώντας τον Quartararo στον τελευταίο γύρο, κατακτώντας έτσι το δεύτερο βάθρο της καριέρας του.

MOTOGP ITALY 2021 MONSTER ENERGYΗ τέταρτη θέση ήταν αρκετή στο τέλος της μέρας για να χαρίσει μαθηματικά και τον τίτλο στον Quartararo, που έγινε έτσι ο πρώτος αναβάτης της Yamaha που σηκώνει τον τίτλο από το 2015. Την δεκάδα συμπλήρωσαν οι Johann Zarco, Alex Rins, Aleix Espargaro, Maverick Vinales, Luca Marini και τον Valentino Rossi που φεύγει από τον τελευταίο του αγώνα σε ιταλικό έδαφος με βαθμό. Η επόμενη συνάντηση του πρωταθλήματος θα πραγματοποιηθεί στο Portimao της Πορτογαλίας στις 7 Νοεμβρίου.