Πρώτη νίκη στο θεσμό του MotoGP για Aleix Espargaro και Aprilla

MotoGP 2022 3ος γύρος – ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Πραγματοποιώντας την 200η εκκίνηση του στο θεσμό του MotoGP, ο Aleix Espargaro κατέκτησε την pole position το Σάββατο ενώ την Κυριακή κατάφερε να φθάσει για πρώτη φορά στην καριέρα του, πρώτος στην καρό σημαία ενός αγώνα του MotoGP.

MOTOGP ARGENTINA 3rd Round - monster energy motopgpΟ Espargaro έφυγε άσχημα από την εκκίνηση, επιτρέποντας στον δεύτερο Jorge Martin να τον προσπεράσει για την πρωτοπορία.  Ο αναβάτης της VR46 Ducati Luca Marini ανέβηκε προσωρινά στη δεύτερη θέση, αλλά έπεσε και πάλι πίσω από τον Espargaro στη στροφή 2, ενώ ο άλλος Espargaro τοποθετήθηκε τέταρτος. Πιο πίσω, ο πρωταθλητής Fabio Quartararo έπεσε από την ένατη στη δέκατη θέση και δεν άργησε να πέσει και μέχρι τη 13η. Ο Martin κρατήθηκε μπροστά από όλους για τους 17 από τους 25 γύρους του αγώνα, απορροφώντας μπόλικη πίεση από τον Espargaro.

Η κίνηση για τη πρωτοπορία ήρθε στη τρίτη στροφή μετά από αστάθεια του Martin, αλλά ο αναβάτης της Aprilia μπήκε βαθιά στα φρένα και δεν μπόρεσε να κρατηθεί στην πρώτη θέση. Ο αναβάτης της Suzuki, Alex Rins ήταν πέραν του ενός δευτερολέπτου πίσω από τους δυο πρωτοπόρους σε αυτό το σημείο του αγώνα.  Ο Espargaro δοκίμασε ξανά στη στροφή πέντε στο 20ο γύρο και πάλι μπήκε βαθιά στα φρένα. Στον επόμενο γύρο ωστόσο ολοκλήρωσε την κίνηση για να αρπάξει την πρωτοπορία και τη νίκη του αγώνα.MOTOGP ARGENTINA 3rd Round - monster energy motopgp

Ο Martin άφησε πίσω του το καταστροφικό φετινό ξεκίνημα μετά από τα ατυχήματα σε Κατάρ και Ινδονησία, μαζεύοντας τους πρώτους του βαθμούς στη σεζόν με την δεύτερη θέση, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Rins, ανοίγοντας λογαριασμό βαθμών για τη Suzuki. Ο Joan Mir τερμάτισε τέταρτος με τον Francesco Bagnaia να σώζει την παρτίδα με μια πέμπτη θέση, μετά τη 13η θέση που εκκίνησε. Ο Brad Binder της KTM ήταν έκτος, μόλις 0.352s πίσω από τον Bagnaia, με τον Maverick Vinales να τερματίζει έβδομος με την άλλη Aprilia. Ο Quartararo κατάφερε να ανακάμψει μέχρι και την όγδοη θέση, ενώ πίσω του ο rookie της VR46, Marco Bezzecchi, πέτυχε το καλύτερο αποτέλεσμα της καριέρας του με μια ένατη θέση. Δέκατος τερμάτισε ο Enea Bastianini, ο οποίος έχασε και την πρωτοπορία στο πρωτάθλημα αναβατών.MOTOGP ARGENTINA 3rd Round - monster energy motogp

Ο επόμενος αγώνας του θεσμού είναι στις 9 με 10 Απριλίου στο Όστιν του Τέξας, στο Circuit of the Americas.