Πρώτη νίκη για τον Brad Binder και KTM

MotoGP 2020 4ος γύρος –ΤΣΕΧΙΑ

MOTOGP CZECH REPUBLICΕκεί που όλοι περίμεναν ακόμη μια νίκη για τον, εκπληκτικό μέχρι στιγμής, Quartararo, ήρθε η μεγάλη έκπληξη από τον Brad Binder στον αγώνα της Τσεχίας στο Μπρνο για το κορυφαίο πρωτάθλημα μοτοσυκλετών στον κόσμο. Μόλις στον τρίτο του αγώνα στην κορυφαία κατηγορία, ο πρωταθλητής Moto3 του 2016 Brad Binder, που προήχθη στην εργοστασιακή ομάδα της KTM για το 2020 μετά την έξοδο του pole sitter Johann Zarco κατέκτησε μια ιστορική νίκη. Ο Poleman Johann Zarco είχε κακή εκκίνηση και έπεσε μέχρι την έκτη θέση ενώ ο Franco Morbidelli έβαλε την Petronas SRT Yamaha του στην πρωτοπορία. Πίσω του βρίσκονταν  Fabio Quartararo και ο Aleix Espargaro της Aprilia.

MOTOGP CZECH REPUBLICΟ Quartararo πήρε νωρίς την θέση του πίσω όταν πήρε ανοικτά την πρώτη στροφή ενώ οι Espargaro και Morbidelli άνοιξαν ήδη απόσταση στην πρωτοπορία. Πίσω, το δίδυμο της KTM των Pol Espargaro και Binder αντάλλαξαν θέσεις, με τον Binder να μπαίνει επικεφαλής στη μάχη. Ξεκίνησε να ασκεί πίεση αμέσως πάνω στον Quartararo μέχρι τον ένατο γύρο όπου και πήρε την θέση, μιας και ο αναβάτης της SRT ξεκίνησε να αντιμετωπίζει προβλήματα κρατήματος. Ο Binder φαινόταν ασταμάτητος, φτάνοντας και προσπερνώντας τον Morbidelli, στον 13ο γύρο, και άνοιγε σχεδόν αμέσως απόσταση, μέχρι και πέντε δευτερόλεπτα όταν πήρε την καρό σημαία, σημειώνοντας μια ιστορική πρώτη νίκη για τον ίδιο αλλά και για την KTM στο MotoGP. Με αυτό τον τρόπο έγινε ο πρώτος καινούργιος νικητής του θεσμού από το 2013 όταν κέρδιζε, τότε, για πρώτη φορά ένας νεαρός Ισπανός (Marc Marquez).  Ο Morbidelli, παρόλο που έπεσε πολύ πίσω από τον Binder, κρατήθηκε στην δεύτερη θέση για το πρώτο του βάθρο στον θεσμό ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Zarco που μάζεψε αρκετές θέσεις μετά από την κακή του εκκίνηση.
MOTOGP CZECH REPUBLICΜιας και ο Vinales τερμάτισε 14ος, ο Quartararo άνοιξε την διαφορά του από τον άλλο αναβάτη της Yamaha στους 17 βαθμούς, με τον Morbidelli να είναι τρίτος στο πρωτάθλημα μετά τον τερματισμό. Η επόμενη συνάντηση του θεσμού θα πραγματοποιηθεί στην Αυστρία στις 16 Αυγούστου, όπου, ίσως, επιστρέψει και ο πρωταθλητής Marquez στην αγωνιστική δράση μετά από την εγχείρηση του.

Τελική κατάταξη

1 Brad BINDER                      KTM Factory Racing     KTM                41’38.764

2 Franco MORBIDELLI            Yamaha SRT               Yamaha           +5.266

3 Johann ZARCO                   Esponsorama Racing    Ducati             +6.470

4 Alex RINS                          SUZUKI ECSTAR          Suzuki            +6.609

5 Valentino ROSSI                 Monster Yamaha         Yamaha          +7.517

6 Miguel OLIVEIRA                KTM Tech 3                KTM                +7.969

7 Fabio QUARTARARO           Yamaha SRT              Yamaha           +11.827

8 Takaaki NAKAGAMI            Honda IDEMITSU       Honda             +12.862

9 Jack MILLER                      Pramac Racing           Ducati             +15.013

10 Aleix ESPARGARO            Team Gresini              Aprilia             +15.087

Το μήλο σίγουρα, αυτή τη φορά, έπεσε κάτω από τη συγκεκριμένη μηλιά. Φυσιολογικά λοιπόν, ο Μίλτος Σουτζιής, μαθαίνοντας από μικρός τα μυστικά του χώρου, αλλά και αποκτώντας μοναδικές εμπειρίες δίπλα από τον πατέρα του, θα ήταν έκπληξη να μην ακολουθούσε την ίδια (ειδική) διαδρομή. Με το πέρας των σπουδών του στο Ηνωμένο Βασίλειο, για την απόκτηση του BA Business Management (Marketing), επέστρεψε πίσω στην Κύπρο όπου βοήθησε στη δημιουργία της ιστοσελίδας autokinito.com.cy. Παρά το νεαρό της ηλικίας του, αφού είναι μόλις 27 χρόνων, ήδη μετρά στο ενεργητικό του περισσότερες από 20 συμμετοχές σε αποστολές στο εξωτερικό, οι οποίες περιλαμβάνουν παρουσιάσεις αυτοκινήτων, συμμετοχή σε διεθνή σαλόνια και κάλυψη αγώνων μηχανοκίνητου αθλητισμού.