Εκπληκτική Νίκη του Enea Bastianini στο Austin του Texas

MotoGP 2022 4ος γύρος – USA / TEXAS: Ύστερα από μια συναρπαστική μάχη με τον Jack Miller, ο Enea Bastianini κατάφερε να πάρει τη νίκη σε ένα εξαιρετικό Grand Prix of the Americas στην πίστα COTA του Τέξας. Πιο πίσω, ο Marc Marquez έλαμψε στην επιστροφή του στην δράση, τερματίζοντας έκτος μετά που έπεσε τελευταίος στην εκκίνηση του αγώνα.

MOTOGP USA 4th Round 2022 monster energyΟ αναβάτης της Gresini με το προσπέρασμα του πάνω στον Miller, ο οποίος ηγείτο για ώρα του αγώνα, πήρε την νίκη αλλά και το πρώτο του βάθρο μετά από το Κατάρ. Ο Miller που εκκίνησε δεύτερος άρπαξε την πρωτοπορία στην εκκίνηση, με τον Marquez να κάνει κακή εκκίνηση και να καταλήγει τελευταίος. Μπροστά, ο Poleman Jorge Martin κυνήγησε τον Miller, ενώ πίσω του ήταν οι Bagnaia και Bastianini, με τον Fabio Quartararo να κρατάει την πέμπτη θέση για την Yamaha. Στην συνέχεια έχασε όμως δυο θέσεις από της Ducati και Suzuki των Alex Rins και Joan Mir.

MOTOGP USA 4th Round 2022 monster energyΟ Marquez ανέκαμψε σε αυτό το σημείο του αγώνα μέχρι την 17η θέση. Μπροστά, ο Bastianini έχασε έδαφος στη μάχη από τους πρωτοπόρους Miller και Martin – που αντάλλαξαν προσωρινά θέση πριν να βρει και πάλι ρυθμό ο Miller, ανοίγοντας απόσταση από τον Martin με την Pramac GP22 του. Στη συνέχεια έχασε και την δεύτερη θέση από τον ταχύτατο Bastianini.

Ο Bastianini ξεκίνησε να ροκανίζει την απόσταση του πρωτοπόρου Miller, ενώ πιο πίσω

MOTOGP USA 4th Round 2022 monster energyο Rins πέρασε τον Martin για την τρίτη θέση στην στροφή 7 στον γύρο 12.  Στον γύρο 16 από τους 20, ο Bastianini πραγματοποίησε την αποφασιστική του κίνηση στην στροφή 12 και δεν κοίταξε ξανά πίσω μέχρι την καρό σημαία, όπου έγινε ο μοναδικός, μέχρι στιγμής, πολλαπλός νικητής αγώνων φέτος στο MotoGP ανοίγοντας και μια διαφορά 5 βαθμών στην κορυφή. Ο Rins προσπάθησε να αρπάξει την δεύτερη θέση από τον Miller, κάτι που έκανε προσωρινά αλλά προσπεράστηκε και πάλι στην ευθεία λόγω της καλής τελικής της Ducati.  Ο Ισπανός όμως δεν θα έμενε τρίτος, καθώς κατάφερε να πάρει την δεύτερη θέση στην προτελευταία στροφή, αφήνοντας τον Miller στην τρίτη θέση. Τέταρτος τερμάτισε ο Joan Mir, 1.6 δεύτερα μακριά από το βάθρο, ενώ ο Bagnaia τερμάτισε πέμπτος παρόλο του ότι ξεκίνησε από την πρώτη σειρά εκκίνησης. Ο Marquez, μετά από την καταστροφική του εκκίνηση κατάφερε να τερματίσει έκτος, μπροστά από τον Quartararo. Την δεκάδα έκλεισαν οι Martin, Zarco και Viñales.

Ο επόμενος αγώνας του θεσμού θα πραγματοποιηθεί στις 23-24 Απριλίου στην Πορτογαλία.