Αυλαία για τον Valentino Rossi στο MotoGP

MotoGP 2021 18ος γύρος ΙΣΠΑΝΙΑ

VALENTINO ROSSI - motogp 2021Μετά από 432 grand prix μέσα από 26 σεζόν, ο εννέα φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Valentino Rossi, κρέμασε το κράνος στην Ricardo Tormo. Αγώνας ο οποίος ήταν και ο τελευταίος της σεζόν με τον Rossi να τερματίζει στη 10η θέση της γενικής κατάταξης.

MOTOGP SPAIN 2021Ο αναβάτης της Petronas SRT ανέβηκε στην ένατη στον πρώτο γύρο αλλά χρειάστηκε ένα ατύχημα του Takaaki Nakagami για να ανέβει και πάλι στην 10η που ήταν και η θέση από την οποία εκκίνησε. Ο poleman Jorge Martin έφυγε πολύ ωραία από την πρώτη θέση της εκκίνησης και βγήκε από την πρώτη στροφή στη πρωτοπορία, με τους Jack Miller και τον Joan Mir να τον ακολουθούν.

MOTOGP SPAIN 2021Ο Miller κατάφερε να βρεθεί πρώτος στον δεύτερο γύρο, ενώ ο Martin αντεπιτέθηκε αμέσως, ενώ ο Mir έσπρωξε στην συνέχεια την Suzuki του στην εσωτερική του Αυστραλού στην στροφή 4. Οι Bagnaia και Alex Rins έφθασαν γρήγορα τον Miller, που φαινόταν να ταλαιπωρείται με τα φρένα του. Οι πρώτοι τέσσερις σε εκείνο το σημείο του αγώνα, Martin, Bagnaia, Rins και Mir άνοιξαν μια διαφορά ενός δευτερολέπτου από τους υπόλοιπους, ωστόσο ο Mir στην συνέχεια ξεκίνησε να χάνει επαφή με τις θέσεις του βάθρου μπροστά του.

MOTOGP SPAIN 2021Ο Rins βγήκε εκτός αγώνα στον 11ο γύρο μετά από ατύχημα, αφήνοντας τον Bagnaia να κυνηγήσει τον  Martin, με τους δυο αναβάτες να ανοίγουν απόσταση από τον τρίτο Martin. Μπροστά ο Bagnaia άνοιξε μια απόσταση τεσσάρων δέκατων με τον ταχύτερο γύρο της κούρσας και δεν δυσκολεύτηκε να κλειδώσει την τέταρτη του νίκη μέσα στο 2021. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Jorge Martin, ενώ ο Miller κράτησε πίσω του τον Mir για να συμπληρώσει ένα βάθρο γεμάτο με Ducati, η οποία κλείδωσε και τον τίτλο των κατασκευαστών στον προηγούμενο αγώνα.  Τέταρτος τερμάτισε ο Mir, μπροστά από τον παγκόσμιο πρωταθλητή Fabio Quartararo, ενώ ο Johann Zarco της Pramac ήταν έκτος. Ο Brad Binder κρατήθηκε στην έβδομη θέση, μπροστά από τους Bastianini, Aleix Espargaro και Valentino Rossi.

VALENTINO ROSSI - motogp 2021Αξίζει να σημειωθεί πως η Honda απέσυρε τον Pol Espargaro από τον αγώνα μετά από το ατύχημα του στην τρίτη περίοδο δοκιμαστικών, ενώ η ομάδα απέσυρε και τον Marc Marquez λόγο προβλημάτων στην όραση. Αυτή ήταν και η πρώτη φορά από το Assen του 1992 που δεν έτρεξε αναβάτης της εργοστασιακής Honda σε αγώνα του MotoGP.

Ακολουθήστε μας στο INSTAGRAM και στο FACEBOOK

Το μήλο σίγουρα, αυτή τη φορά, έπεσε κάτω από τη συγκεκριμένη μηλιά. Φυσιολογικά λοιπόν, ο Μίλτος Σουτζιής, μαθαίνοντας από μικρός τα μυστικά του χώρου, αλλά και αποκτώντας μοναδικές εμπειρίες δίπλα από τον πατέρα του, θα ήταν έκπληξη να μην ακολουθούσε την ίδια (ειδική) διαδρομή. Με το πέρας των σπουδών του στο Ηνωμένο Βασίλειο, για την απόκτηση του BA Business Management (Marketing), επέστρεψε πίσω στην Κύπρο όπου βοήθησε στη δημιουργία της ιστοσελίδας autokinito.com.cy. Παρά το νεαρό της ηλικίας του, αφού είναι μόλις 27 χρόνων, ήδη μετρά στο ενεργητικό του περισσότερες από 20 συμμετοχές σε αποστολές στο εξωτερικό, οι οποίες περιλαμβάνουν παρουσιάσεις αυτοκινήτων, συμμετοχή σε διεθνή σαλόνια και κάλυψη αγώνων μηχανοκίνητου αθλητισμού.