Άλλη μια νίκη για τον Francesco Bagnaia στη Μεγάλη Βρετανία

MotoGP 2022 12ος γύρος – Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Ο αναβάτης της Ducati, Francesco Bagnaia, ήταν ο νικητής ενός αρκετά έντονου αγώνα στη Μεγάλης Βρετανία, με τον Maverick Vinales να αναζωπυρώνει την μάχη του τίτλου. Την ίδια στιγμή που οι Fabio Quartararo και ο τραυματίας Aleix Espargaro ίσα που μπόρεσαν να κρατηθούν μέσα στην πρώτη δεκάδα.

MOTOGP GREAT BRITAIN monster energyO πρωταθλητής Quartararo χρειάστηκε να εκτίσει και μια ποινή μεγάλου γύρου μετά από την σύγκρουση του με τον με τον Espargaro στο Assen, ενώ δημιουργήθηκε και πρόβλημα μετά από τη σύγκρουση του στα δοκιμαστικά.MOTOGP GREAT BRITAIN monster energy

Ο Poleman Zarco έστριψε πρώτος μετά την εκκίνηση με τον Fabio Quartararo να στρίβει δεύτερος μετά από μάχη με τον Vinales. Ο Γάλλος πρωταθλητής Quartararo προσπάθησε στην συνέχεια να αρπάξει τον Zarco στον δεύτερο γύρο χωρίς επιτυχία, ενώ έχασε την θέση του αφού έπρεπε να περάσει από τον μεγάλο γύρο για την ποινή του. Όταν επέστρεψε στην πίστα ήταν πέμπτος, έχοντας μπροστά του τους Bagnaia, Alex Rins και Miller.MOTOGP GREAT BRITAIN monster energy

Μπροστά ο Zarco – που αποφάσισε αργά να αλλάξει από μαλακό εμπρός ελαστικό σε μεσαίο – έχασε την μοτοσυκλέτα του, χαρίζοντας την πρωτοπορία προσωρινά στον Miller, ο οποίος δέχτηκε αμέσως επίθεση από τον Rins με την Suzuki του, περνώντας στην πρωτοπορία. Σιγά-σιγά ο Bagnaia κέρδισε έδαφος και πέρασε τον Miller για την δεύτερη θέση, μειώνοντας αμέσως την απόσταση από τον πρωτοπόρο Rins. Τον προσπέρασε στον γύρο 12, ενώ έχασε και την δεύτερη θέση στον 17ο γύρο από τον Vinales. Η μάχη των Vinales και Bagnaia ξεκίνησε για τα καλά στον προτελευταίο γύρο, με τον αναβάτη της Aprilia να δοκιμάζει από την εσωτερική στην στροφή Village αλλά να μην μπορεί να περάσει τον Bagnaia. Το επόμενο επεισόδιο εξελίχτηκε στην ευθεία Wellington όπου και πάλι δοκίμασε ανεπιτυχώς ο Vinales να περάσει τον Bagnaia.

Ένα δεύτερο λάθος στην Stowe, αφαίρεσε όλες τις ελπίδες για νίκη του Vinales, αφήνοντας μπροστά τον Bagnaia να κερδίζει με απόσταση 0.426. Τρίτος, πίσω από τον Vinales, ήταν ο Miller με τον αναβάτη της Gresini, Enea Bastianini να τερματίζει τέταρτος μπροστά από τον Jorge Martin. Τη δεκάδα έκλεισαν οι Miguel Oliveira, Rins, Quartararo, Espargaro και δέκατος ο Marco Bezzechi.Η επόμενη συνάντηση του παγκοσμίου πρωταθλήματος του MotoGP θα πραγματοποιηθεί στο Red Bull Ring της Αυστρίας, στις 21 Αυγούστου.