MotoGP 2ος γύρος – Αργεντινή

Μπορεί ο Marc Marquez να έφυγε μπροστά στην εκκίνηση, όμως αυτό κράτησε μόνο τέσσερις γύρους. Στη στροφή δύο έχασε το μπροστινό της RC213V και έπεσε με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει. Η πτώση του έδωσε την ευκαιρία στον Viñales, που από την 6η θέση της εκκίνησης είχε ανέβει τρίτος στον πρώτο γύρο και δύο γύρους αργότερα είχε περάσει τον Cal Crutchlow (LCR Honda) για να πάρει τη δεύτερη θέση. Από εκεί και πέρα τα πράγματα ήταν εύκολα για τον 21χρονο Ισπανό της Yamaha που απλά κατάφερε να κάνει δύο τις νίκες του στη φετινή σεζόν.

Ο Crutchlow και ο Rossi ακολουθούσαν το νικητή μέχρι που ο αναβάτης της Monster έκανε την κίνηση του και πέρασε στη δεύτερη θέση. Από εκεί και πέρα ο Άγγλος, μπορεί να απείλησε για λίγο το Rossi αλλά στο τέλος συμβιβάστηκε με την τρίτη θέση. Και όλα αυτά πριν ο Viñales φτιάξει μια διαφορά ασφαλείας και τερματίσει τον αγώνα με μια διαφορά 2,915” από τον team-mate του, σε ένα εντυπωσιακό «1-2» για τη Yamaha.

Ο Alvaro Bautista πήρε την τέταρτη θέση με την Aspar Ducati, αφού απαλλάχτηκε από τον Dani Pedrosa, που έπεσε στο ίδιο σημείο και με τον ίδιο τρόπο που είχε πέσει ο Marquez. Ο πρωτάρης της κατυηγορίας» Johann Zarco, μετά από πολύ καλή επίδοση, τερμάτισε πέμπτος με την Yamaha Tech3, μπροστά από τον team-mate του, τον Jonas Folger, που πέρασε τον Danilo Petrucci με την Ducati στον προτελευταίο γύρο. Τον αγώνα στην Αργεντινή σίγουρα θέλουν να ξεχάσουν οι εργοστασιακές Ducati, καθώς ο Jorge Lorenzo έπεσε στην πρώτη στροφή αφού χτύπησε από πίσω τη Suzuki του Andrea Iannone. O Andrea Dovizioso, με την άλλη Ducati, ήταν ξανά το θύμα ενός άλλου αναβάτη, όπως και πέρσι στον ίδιο αγώνα. Αυτή τη φορά τον έριξε άθελά του ο Aleix Espargaro, που έχασε το μπροστινό στη στροφή 5 και η Aprilia του έπεσε πάνω στην Ducati του άτυχου Ιταλού. Ο Espargaro ήταν απαρηγόρητος μετά, αγκαλιάζοντας τον πεσμένο Dovi. O σταρ των κατατακτηρίων, Karel Abraham, έπεσε σταδιακά πίσω για να τερματίσει τελικά 10ος, πίσω από τους Scott Redding και Jack Miller.

Η ΚΤΜ είδε και τις δύο μοτοσικλέτες της να τερματίζουν μέσα στους βαθμούς, στον δεύτερο μόλις αγώνα της στο πρωτάθλημα ως κατασκευαστή. θα είναι το Grand Prix of Argentina σε δυο εβδομάδες, στην Termas de Rio Hondo.