Ξεκίνημα με νίκη για τους Σίμο Γαλαταριώτη και Αντώνη Ιωάννου με το VW Polo R5

Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ράλι by Psaltis Autoparts & ENEOS Motor Oil: Οι Σίμος Γαλαταριώτης και Αντώνης Ιωάννου κατάφεραν να κερδίσουν στην πρεμιέρα του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Ράλι 2023 by Psaltis Autoparts & ENEOS Motor Oil. Ο αγώνας διεξήχθη το Σαββατοκύριακο 18-19 Φεβρουαρίου από το Σωματείο Αγωνιστικού Αυτοκινήτου Αμμοχώστου και τελούσε υπό την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου.

Βάθρο νικητών Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ράλι by Psaltis AutopartsΟι περσινοί πρωταθλητές παρά το νωθρό ξεκίνημα το Σάββατο, κατάφεραν να επιβληθούν σε ακόμα ένα αγώνα και να ξεκινήσουν το νέο πρωτάθλημα με νίκη.

1οι Γαλαταριώτης-Ιωάννου GALATARIOTIS IOANNOU Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ράλι by Psaltis AutopartsΣτην δεύτερη θέση τερμάτισαν οι Δημοσθένους/Χριστοδούλου (Skoda Fabia R5). Το πλήρωμα είχε έξοδο στην πρώτη ειδική και ένα σκασμένο ελαστικό το Σάββατο χάνοντας χρόνο, τον οποίο κάλυψε κατά το ήμισυ τερματίζοντας τελικά δεύτερο γενικής.

2οι Δημοσθένους-Χριστοδούλου DEMOSTHENOUS CHRISTODOULOU Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ράλι by Psaltis AutopartsΤην πρώτη τριάδα συμπλήρωσαν οι Παντελή/Χρυσοστόμου με το SKF Citroen DS3 R5. Το πλήρωμα έκλεισε την πρώτη μέρα στην δεύτερη θέση γενικής, ενώ την Κυριακή μετά από μεγάλες μάχες με τους Δημοσθένους/Χριστοδούλου συμβιβάστηκαν με το τελευταίο σκαλοπάτι του βάθρου.

3οι Παντελή-Χρυσοστόμου PANTELI CHRYSTOSTOMOU Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ράλι by Psaltis AutopartsΠολύ καλή απόδοση ειδικότερα την Κυριακή είχαν οι Γιώργος και Παύλος Εγγλέζου με το KYB Mitsubishi Lancer Evo IX όπου κατάφεραν μετά από τριπλή μονομαχία να αναρριχηθούν από έκτοι τέταρτοι γενικής και επίσης να κερδίσουν παράλληλα την κατηγορία RC2. Στο μπάκετ του Mitsubishi lancer Evo VI, οι Σιόφερος-Γεωργίου ήταν εξίσου ανταγωνιστικοί και μετά από πολύ καλή προσπάθεια ολοκλήρωσαν στην πέμπτη θέση γενικής, κερδίζοντας επίσης την κατηγορία RCS2. Η επιστροφή στην αγωνιστική δράση για τους Νέστωρος-Καλλή με το ENEOS Mitsubishi Lancer Evo X συνοδεύτηκε από την έκτη θέση γενικής ενώ ήταν δεύτεροι στην RC2. Τους ακολούθησαν στην έβδομη θέση οι Κωνσταντίνου-Νικολάου, οι οποίοι έκαναν περισσότερο αγώνα εξοικείωσης με το Mitsubishi Lancer Evo VII, με τους Μιχαηλίδη-Νέστωρος να τερματίζουν με το Lancer Evo IX στην όγδοη θέση.

Γιώργος & Παύλος Εγγλέζου 1οι RC2 GIORGOS PAVLOS EGGLEZOU Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ράλι by Psaltis AutopartsΟ Χρυσόστομος Παντελή πίσω από το τιμόνι του Psaltis Autoparts / MANNOL Peugeot 208 και με συνοδηγό τον Τούλλη Αριστοδήμου, ήταν μακράν οι ταχύτεροι στην δικίνητη κατηγορία κερδίζοντας με σχετική άνεση, ενώ τερμάτισαν kai στην όγδοη θέση γενικής.

Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Αντωνίου-Πιερή με το Psaltis / ENEOS Mitsubishi Lancer Evo X R4. Στην κατηγορία RCL1, οι Έλληνας-Μιχαήλ με το Ford Fiesta DYTKO ήταν οι μεγάλοι νικητές μετά και την αποχώρηση των κυριότερων αντιπάλων τους Στυλιανού-Μακρίδη. Οι Τζιωρτζή-Χρυσοστόμου στο μπάκετ του Ford Fiesta ήταν δεύτεροι στην δικίνητη κατηγορία, κερδίζοντας παράλληλα την RC4.Την κατηγορία 2WD S κέρδισαν οι Σοφοκλέους/Παντελίδης με VW GOLF εκμεταλλευόμενοι και την αποχώρηση των Θεοφάνους-Ξενοφώντος οι οποίοι προηγούνταν μέχρι και την προτελευταία ειδική διαδρομή. Στην RC5 έτρεξε μόνο ένα πλήρωμα, οι Σκορδής-Χρυσάνθου, ενώ  την RCS1 κέρδισαν οι Καθητζιώτης-Γεωργίου με Huyndai Accent.https://autokinito.com.cy/agones/topiki-agones/xekinima-me-niki-gia-toys-simo-galatarioti-kai-antoni-ioannoy-me-to-vw-polo-r5/

Το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ράλι συνεχίζετε τον ερχόμενο μήνα με το Ράλι Τίγρης που θα διεξαχθεί το διήμερο 25-26 Μαρτίου.

Κύριος χορηγός του πρωταθλήματος είναι η εταιρία Psaltis Autoparts και τα λιπαντικά ENEOS και υποστηρικτές του αγώνα είναι οιμπαταρίες Exide, η Comline Auto Parts και η SKF.

top 10 - Δείτε τα ετοιμοπαράδοτα αυτοκίνητα στην Κύπρο… σήμερα!