To ράλι Τουλίπας επιστρέφει στο αγωνιστικό ημερολόγιο

TULIP TARMAC RALLY– 5ος γύρος 2011 (Συντ. 1.50)/:To ράλι Τουλίπας επιστρέφει φέτος στο αγωνιστικό ημερολόγιο του Παγκυπρίου πρωταθλήματος ράλι από το 2011 που διοργανώθηκε για τελευταία φορά. Ένας αγώνας που πρωτοξεκίνησε από το μακρινό 1975 και πάντοτε διοργάνωνε ο Όμιλος Φίλων Αυτοκινήτου στη Λευκωσία. Ο φετινός αγώνας θα είναι ο τέταρτος γύρος για το φετινό πρωτάθλημα και θα διεξαχθεί στις8-9 Οκτωβρίου στη Λευκωσία από την Κυπριακή Ομοσπονδία Αυτοκινήτου.

1 1st Overall STAVROS ANTONIOU TULIP RALLY 2011Ας δούμε τι έγινε στον αγώνα του 2011: Το ασφάλτινο ράλι Τουλίπας ήταν ο πέμπτος γύρος για το παγκύπριο πρωτάθλημα ράλι του 2011 και διοργάνωσε ο Όμιλος Φίλων Αυτοκινήτου. Αγώνας που τελούσε υπό την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου και ήταν μονοήμερος  με συντελεστή 1.50. Τα πληρώματα  κάλυψαν οκτώ ασφάλτινες ειδικές διαδρομές μήκους 82,5 χιλιομέτρων. Τόσο η πανηγυρική εκκίνηση – που δόθηκε την Παρασκευή το βράδυ – όσο και ο τερματισμός έγιναν μπροστά από το εμπορικό κέντρο Madison’s στη Λευκωσία.

2 2nd Overall KOSTA GEORGIOU TSIPS - CHAMPION tulip rallyΟ αγώνας είχε ιδιαίτερα σημασία όσον αφορά την υπόθεση τίτλος. «Τσιπς» και Γαλαταριώτης είχαν τον πρώτο λόγο για το φετινό πρωτάθλημα αλλά δεν έμελλε να δώσουν μάχες στον αγώνα της Λευκωσίας. Γαλαταριώτης και Ιωάννου αναγκάστηκαν να αποχωρήσουν μόλις από την πρώτη ειδική διαδρομή ύστερα από έξοδο με αποτέλεσμα να ακινητοποιηθεί το Lancer Evo X. Από εκεί και πέρα τα πράγματα ήταν εύκολα για τον «Τσιπς» και την Έλενα Πιερή. Κέρδισαν όλες τις ειδικές διαδρομές αφήνοντας την τελευταία για τους ομόσταυλους τους στην ομάδα της «Αντώνης & Σταύρος», Σταύρο Αντωνίου και «Τσιπς Junior». Ειδική που ήταν αρκετή για να τους χαρίσει τη πρώτη νίκη στην καριέρα τους και συνάμα τον τίτλο στη συμβατική κατηγορία.

Μπορεί ο Σταύρος Αντωνίου να πήρε την παρθενική του νίκη στον πέμπτο γύρο του φετινού πρωταθλήματος ράλι της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου, αλλά ήταν ο Κώστας Γεωργίου «Τσιπς» που στέφθηκε πρωταθλητής και μάλιστα για τρίτη συνεχόμενη χρονιά. Παράλληλα, η Έλενα Πιερή έγινα η πρώτη γυναίκα συνοδηγός στην ιστορία του Κυπριακού μηχανοκίνητου αθλητισμού που παίρνει τον τίτλο.

3 3rd Overall GEORGE CHRISTOFI TULIP RALLY 2011Τρίτοι στο βάθρο ανέβηκαν οι Γιώργος Χριστοφή και Νέστορας Νεστορίδης με το Lancer Evo VI με μια διαφορά 21 δευτερολέπτων από το δεύτερο. Σταύρος Ζήνωνος και Στέλιος Ιορδάνους ακολούθησαν στην τέταρτη θέση με το Evo III ενώ πίσω τους με ίδιο αυτοκίνητο ήταν οι Κώστας Παλάσκας και Ευγένιος Ευγενίου. Αγαθοκλέους και Τταίφας έφεραν τον έκτο καλύτερο χρόνο με το Honda Civic.Τα δύο Toyota Yaris των Θεοδώρου/Θεοδώρου και Κυριάκου/ Αυγουστή ακολούθησαν στις επόμενες θέσεις αλλά βαθμολογήθηκαν στην τέταρτη και πέμπτη θέση γενικής αφού τα προηγούμενα πληρώματα έτρεχαν στην κατηγορία των σπέσιαλ. Τερματισμός και για τους Παπαστυλιανού και Χαραλάμπους παρά τα προβλήματα που αντιμετώπισαν. Στον τερματισμό έφτασε και το μεικτό πλήρωμα των Πετρακίδη και Κυριάκου με το Seat Ibiza.