Πρώτη νίκη για τον Ευαγόρα Κούλλουρο με το Lancer Evo III

HONDA/GALATARIOTIS – ENI ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ 2021 – 3ος Γύρος

1 Βάθρο Νικητών HONDA/GALATARIOTIS – ENI ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ 2021 – 3ος ΓύροςΤην Κυριακή 4 Ιουλίου στο χωριό Ανώγυρα διεξήχθη ο τρίτος αγώνας του φετινού παγκυπρίου πρωταθλήματος ταχύτητας Honda /Galatariotis – ENI. Οι 35 οδηγοί που δήλωσαν συμμετοχή προϊδέαζαν για σκληρό ανταγωνισμό τόσο στην γενική κατάταξη όσο και στις επιμέρους κατηγορίες με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνει το νικητή με διαφορά μόλις 27 εκατοστών του δευτερολέπτου.

2ος Ηλίας Πιερή  HONDA/GALATARIOTIS – ENI ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ 2021 – 3ος ΓύροςΣτο αγωνιστικό μέρος, ο Ευαγόρας Κούλλουρος (Mitsubishi Lancer Evo III) ήταν η έκπληξη του αγώνα αφού κατάφερε να φύγει νικητής από την Ανώγυρα. Το 01:45.71 που σημείωσε στη δεύτερη χρονομετρημένη διαδρομή ήταν αρκετό για να τον ανεβάσει στο ψηλότερο σκαλοπάτι του βάθρου ενώ παράλληλα αυτή ήταν η πρώτη του νίκη σε αγώνα ταχύτητας. Ο Ηλίας Πιερή με το Psaltis Autoparts/ENEOS Mitsubishi Lancer Evo III έφερε το δεύτερο καλύτερο χρόνο (1:54.98) με τη διαφορά του από το νικητή να περιορίζεται στα 27 εκατοστά. Μια θέση που τον ανεβάζει και στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 58 βαθμούς.

2ος Ηλίας Πιερή  HONDA/GALATARIOTIS – ENI ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ 2021 – 3ος ΓύροςΟ πρωτοπόρος , Νίκος Θωμά , οδήγησε το Semog Bravo Sport στο όριο και έχοντας στο ενεργητικό του μόνο τη δεύτερη χρονομετρημένη διαδρομή (01:46.36) ολοκλήρωσε στην τρίτη θέση γενικής. Ένα αποτέλεσμα που τον διατηρεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 60 βαθμούς.Οι Φοίβος Νικολάου/Σάββας Ζάκος με το Psaltis Autoparts/ENEOS Mitsubishi Lancer Evo IX ήταν ακόμα ένα πλήρωμα με πολύ υψηλή απόδοση η οποία μεταφράστηκε με την τέταρτη θέση γενικής ενώ παράλληλα ήταν πρώτοι στην κατηγορία RC2. Πέμπτος γενικής και πρώτος στην κατηγορία τερμάτισε ο Σωκράτης Σωκράτους με συνοδηγό τον Ανδρέου Ανδρέα και αυτοκίνητο Subaru Impreza ενώ τους ακολούθησαν στην έκτη θέση οι Σταύρος Αντωνίου/Στέφανος Γεωργίου με το Psaltis Autoparts/ENEOS Lancer Evo X R4.

Έβδομοι γενικής ολοκλήρωσαν οι Μάριος Παναγιώτου/ΜηνάςΜηνά (Mitsubishi Lancer Evo IX) και όγδοος ο Γιώργος Γεωργίου ο οποίος κέρδισε και την κατηγορία Crosskart. Ο περσινός πρωταθλητής και εκ των φαβορί για τον αγώνα Γιώργος Πολυκάρπου (Mitsubishi Lancer Evo III) αντιμετώπισε μηχανικό πρόβλημα με αποτέλεσμα να μείνει στην ένατη θέση και να χάσει πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια του για τον φετινό τίτλο. Μηχανικό πρόβλημα αντιμετώπισε και ο έτερος διεκδικητής του τίτλου Πέτρος Πέτρου ο οποίος δεν κατάφερε να αγωνιστεί σε καμία από τις δυο χρονομετρημένες διαδρομές. Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσε ο Θωμάς Θεοφάνους ο οποίος ήταν και ο ταχύτερος στη δικίνητη κατηγορία κερδίζοντας και την κατηγορία RCS1.

1ος 2WD - RC4 Chris ΑνδρέουHONDA/GALATARIOTIS – ENI ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ 2021 – 3ος ΓύροςΤη νίκη στην κατηγορία RC4 πήραν οι Chris Ανδρέου/Γιώργος Αλεξάνδρου με Peugeot 208 R4 ενώ την κατηγορία RCS 3 κέρδισε ο Νικόλας Καντάρα με Ford Fiesta. Τέλος, νικητές στην κατηγορία RCT 1 αναδείχθηκαν οι Νίκος και Στέφανος Φράγκου με Suzuki Vitara και την κατηγορία RCL 1 κέρδισαν οι Κλεάνθης Έλληνας/Μιχαλάκης Μιχαήλ, με Ford Fiesta Dytko.

1ος RCS 1 Θωμάς ΘεοφάνουςHONDA/GALATARIOTIS – ENI ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ 2021 – 3ος ΓύροςΟ επόμενος αγώνας για το Παγκύπριο πρωτάθλημα ταχύτητας Honda /Galatariotis – ENI θα διεξαχθεί στις 4 Σεπτεμβρίου στην ελεύθερη περιοχή Αμμοχώστου.

Κύριος Χορηγός του αγώνα είναι η εταιρεία Ψάλτης Auto Parts με τις μπαταρίες Exide και την Comline Auto Parts.