Πολυκάρπου και Σιάλος κέρδισαν το τελευταίο Trial Rally Sprint της χρονιάς

3ο Trial RallySprint 2022 by Psaltis Auto Parts & ENEOS Motor Oil: Το τρίτο και τελευταίο Trial Rally Sprint της φετινής σεζόν διοργανώθηκε το Σάββατο 29 Οκτωβρίου από την Λέσχη Αυτοκινήτου Λεμεσού. Αγώνας που τελούσε υπό την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου και διεξήχθη εις μνήμη του αείμνηστου Ανδρέα Πικκή.Βάθρο νικητών trial rally sprint by psaltis autoparts and eneos motor oil

Η διαδρομή που χρησιμοποιήθηκε ήταν το Φράγμα Κούρρη συνολικού μήκους 39.54 αγωνιστικών χιλιομέτρων και ήταν η μοναδική φετινή αμιγώς ασφάλτινη. Η εκκίνηση έγινε έξω από το Pikkis Wheel Alignment με τις απονομές στους νικητές να γίνονται στο Σωματείο ΑΕΜ Μόρφου.1οι Πολυκάρπου - Σιάλος polykarpou sialos trialyrallysprint by psaltis autoparts and eneos motor oil

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι oi Πολυκάρπου και Σιάλος με το Comline Peugeot 208 πήραν την πρώτη θέση γράφοντας τον ταχύτερο χρόνο και στα τρία τους περάσματα.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισαν οι Αντωνίου και Πιερή με το Psaltis Autoparts / ENEOS Mitsubishi Lancer Evo Χ, οι οποίοι σημείωσαν τον δεύτερο χρόνο και στα τρία περάσματα. Το βάθρο συμπλήρωσαν οι Αγαθοκλέους και Ζάκου με Peugeot 208 στην πρώτη τους παρουσία με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.2οι Αντωνίου - Πιερή antwniou pieri trialyrallysprint by psaltis autoparts and eneos motor oil

Την τέταρτη θέση γενικής και πρώτοι κατηγορία 2WDS ήταν οι Παναγιώτης και Ανδρέας Ξενοφώντος με Peugeot 206 ενώ πέμπτοι και πρώτοι στην κατηγορία RCS1 τερμάτισαν οι Ελλαδίτες Αργυρίου και Λάσκος με Toyota Yaris, μπροστά από τους Σκεύο και Μαίρη Γερολέμου που κέρδισαν και την κατηγορία RC5 με ένα Suzuki Swift.

Στην 7η θέση τερμάτισαν οι Γεωργίου και Μανώλη με Subaru Impreza, οι οποίοι ήταν πρώτοι στην κατηγορία RCS2 ενώ τους ακολούθησαν οι Χουρίδης και Ευαγγέλου με Renault Clio 3 RS οι οποίοι κέρδισαν την κατηγορία RC4.

Στην 9η θέση γενικής και δεύτεροι στην κατηγορία RC4 οι Νικολάου/Ζάκος με Peugeot 208, στην 10η θέση και πρώτο μεικτό πλήρωμα οι Αχιλλέως/ Στεφάνου με Suzuki Swift και στην 11η θέση και δεύτερο μεικτό πλήρωμα οι οι Δημητρίου/Κοντιάντος με VW Golf.3οι Αγαθοκλέους - Ζάκου (1) trialyrally sprint by psaltis autoparts and eneos motor oil

Τον αγώνα δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν τα πληρώματα Ζάκος/Μιχαήλ, Ρεππάς/Νέστωρος και Νίκος και Στέφανος Φράγκου.

Αρκετοί θεατές παρευρέθηκαν στον αγώνα και είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν από κοντά και ιστορικά αυτοκίνητα τα οποία έγραψαν την δική τους ιστορία στους αγώνες ράλι της Κύπρου.

Χορηγός του αγώνα είναι η εταιρεία Psaltis Autoparts και τα λιπαντικά ENEOS.

TOP 10: Τα 10 καλύτερα Drift Cars όλων των εποχών!