Νίκη για τους Γαλαταριώτη και Ιωάννου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΡΑΛΙ ΕΝΙ / PSALTIS AUTOPARTS 2022 –1ος Γύρος: Με νικητές τους περσινούς πρωταθλητές Σίμο Γαλαταριώτη και Αντώνη Ιωάννου ολοκληρώθηκε ο εναρκτήριος αγώνας για το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ράλι ENI / Psaltis Autoparts 2022.

SIMOS GALATARIOTIS IOANNOU - 1οι Γαλαταριώτης -Ιωάννου ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟΣ TIGER RALLY 2022O αγώνας διεξήχθη το Σαββατοκύριακο 12-13 Φεβρουαρίου στην Λεμεσό, με διοργανωτή τη Λέσχη Αυτοκινήτου Λεμεσού και τελούσε υπό την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου. Το πρόγραμμα περιλάμβανε οκτώ ειδικές διαδρομές και η δράση κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρων των φιλάθλων σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με μεγάλες μάχες τόσο για την πρώτη θέση όσο και για τις υπόλοιπες.

SIMOS GALATARIOTIS IOANNOU - 1οι Γαλαταριώτης -ΙωάννουΟι πρωταθλητές έκαναν πολύ καλό ξεκίνημα το Σάββατο όμως ένα πρόβλημα στο VW Polo GTI τους ανάγκασε να χάσουν χρόνο και να βρεθούν στην τρίτη θέση. Στη συνέχεια ανέκαμψαν, πέρασαν ξανά στην πρωτοπορία την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος του αγώνα. Άλλη μια πολύ καλή εμφάνιση για τους Πέτρο Παντελή και Πάμπο Λαό με το Psaltis / SKF Citroen DS3 R5. Έκαναν μια ωραία μάχη με τους Παναγιώτη Γιάγκου και Άριστο Νικολάου με το Psaltis Autoparts Hyundai i20 R5, ειδικότερα το Σάββατο.

PETROS PANTELI - PAMPOS LAOS - 2οι Πέτρος Παντελή - Πάμπος ΛαόςΤην Κυριακή όντας συνεχώς ταχύτεροι από τους Γιάγκου και Νικολάου κατάφεραν να ολοκληρώσουν στη δεύτερη θέση γενικής, αφήνοντας τους αντιπάλους τους στην τρίτη θέση. Στην τέταρτη θέση τερμάτισαν οι Πανίκος Πολυκάρπου και Κωνσταντίνος Σιάλος με το δικίνητο Psaltis Autoparts / Comline Peugeot 208 Rally4. Το πλήρωμα είχε πολύ καλή απόδοση και άφησε πίσω του αρκετά τετρακίνητα αυτοκίνητα ενώ παράλληλα κέρδισαν και την δικίνητη κατηγορία. Πέμπτοι, και πρώτοι στην RC2, οι Σταύρος Αντωνίου και Δημήτρης Πιερή με το Psaltis Autoparts / ENEOS Mitsubishi Lancer EVO X οι οποίοι επικράτησαν στη μάχη που είχαν με τους Χρίστο Χριστοδούλου και Ευάγγελο Ξενοφώντος με το Subaru Impreza να ολοκληρώνουν τελικά στην έκτη.

3οι Παναγιώτης Γιάγκου - Άριστος Νικολάου - PANAGIOTIS YIANGOU ARISTOS NIKOLAOU TIGER RALLY 2022 Στην έβδομη θέση τερμάτισαν οι Γιώργος Νέστωρος και Γιάννος Καλλής με Mitsubishi Lancer EVO X) οι οποίοι ήταν και τρίτοι στην κατηγορία RC2. Οι Κώστας Ζήνωνος και Φάνος Χριστοφή με το Citroen DS3 R5, μετά από σκασμένο ελαστικό την Κυριακή έχασαν αρκετές θέσεις με αποτέλεσμα να ολοκληρώσουν στην όγδοη θέση.

PANICOS POLYCARPOU SHIALOS - 4οι Πανίκος Πολυκάρπου - Κωνσταντίνος ΣιάλοςΈνατη θέση για τους Κλεάνθη Έλληνα και Μιχαλάκη Μιχαήλ με το FORD FIESTA DYTKO ενώ τη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Νίκος και Στέφανος Φράγκου (Lancer EVO VIII), οι οποίοι ήταν νικητές στην κατηγορία RCS2. Οι Ανδρέας Γεωργίου/Κώστας Μανώλη (Subaru Impreza) τερμάτισαν στην 11η θέση και δεύτεροι στην κατηγορία RCS2, οι Κρίς Ανδρέου/Περικλής Νικολαΐδης ολοκλήρωσαν στην 12η θέση και δεύτεροι στην δικίνητη κατηγορία, 13οι τερμάτισαν οι Ζαχαρίας Μανώλη/Κώστας Ευριπίδου (Honda Civic) και στη 14η οι Κων/νος Κωνσταντίνου/Φίλιππος Φιλιππίδης (Mitsubishi Lancer EVO III).

STAVROS ANTWNIOU - DEMETRIS PIERI 5οι Σταύρος Αντωνίου - Δημήτρης ΠιερήΟ επόμενος αγώνας για το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ράλι είναι το East Safari Rally στην ελεύθερη επαρχία Αμμοχώστου και θα διεξαχθεί το διήμερο 12-13 Μαρτίου.

Κύριος Χορηγός του αγώνα είναι η εταιρεία Ψάλτης Auto Parts με τις μπαταρίες Exide και την Comline Auto Parts.

top 10: Επτά Ιαπωνικά μοντέλα που αξίζουν τα λεφτά τους