Με νίκη ξεκίνησε το πρωτάθλημα ταχύτητας ο Γιώργος Πολυκάρπου

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ 2022 by NAGA PAY – 1ος Γύρος – Με τη συμμετοχή 27 πληρωμάτων ολοκληρώθηκε την Κυριακή 27 Φεβρουαρίου  ο πρώτος γύρος του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος ταχύτητας by NAGA PAY. Τον αγώνα  διοργάνωσε ο Σύνδεσμος Αυτοκινήτου Λάρνακας και τελούσε υπό την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου ενώ διεξήχθη στην περιοχή Κόσιης σε χωμάτινη διαδρομή μήκους 2.6 χιλιομέτρων.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ 2022 by NAGA PAY - 1ος ΓύροςΟ Γιώργος Πολυκάρπου με το Psaltis Autoparts/Comline Mitsubishi Lancer EVO ΙΧ έγραψε τον ταχύτερο χρόνο στο δεύτερο χρονομετρημένο του πέρασμα (2:01.37). Ο περσινός πρωταθλητής αντιμετώπισε πρόβλημα στο πρώτο του πέρασμα με σπασμένο άξονα, αυτό όμως δεν στάθηκε εμπόδιο στο νεαρό για να πάρει τη νίκη. Τη δεύτερη θέση πήρε ο Ευαγόρας Κούλουρος με Mitsubishi Lancer Evo III (2:02.10) δείχνοντας ότι  βρίσκεται σε τρομερή φόρμα. Την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Γιάννος Ιωαννίδης με Mitsubishi Lancer (EVO VII) και χρόνο 2:03.45 από το πρώτο του πέρασμα αφού στο δεύτερο αντιμετώπισε μηχανικό πρόβλημα.

GIORGOS POLYCARPOU - Γιώργος Πολυκάρπου 1ος ΓενικήςΤέταρτος και πρώτος στην κατηγορία RCS2 τερμάτισε ο Ηλίας Πιερή (2:04.23) με το Psaltis/ENEOS Lancer Evo VI.  Στην πέμπτη θέση και πρώτη στην κατηγορία RC2 (2:05.46) ολοκλήρωσε ο περσινός πρωταθλητής της κατηγορίας Σταύρος Αντωνίου με το Psaltis/ENEOS Mitsubishi Lancer Evo X R4, ο οποίος ξεκίνησε ιδανικά την υπεράσπιση του τίτλου του.

ILIAS PIERIS - Ηλίας Πιερή Νικητής RCS2Έκτος και δεύτερος στην κατηγορία RCS2 τερμάτισε ο Μάριος Παύλου (2:06.30) με Evo VIΙ και στην έβδομη θέση γενικής και τρίτος στην κατηγορία RCS2 ο Πέτρος Πέτρου (2:06.36) με Evo VIΙ. Όγδοη θέση για τον Δημήτρη Πιερή (2:06.65) με Evo VII, στην ένατη θέση και δεύτερος στην κατηγορία RC2 ο Μάριος Παναγιώτου με Mitsubishi EVO ΙΧ (2:07.43) ενώ τη δεκάδα συμπλήρωσε ο Κυριάκος Ιωαννίδης με Mitsubishi EVO ΙΧ (2:09.19).Γιάννος Ιωαννίδης 3ος Γενικής - giannos ioannides ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ 2022 by NAGA PAY

Αμφίρροπες μάχες έγιναν στην δικίνητη κατηγορία όπου ο νικητής κρίθηκε σε δέκατα του δευτερολέπτου. Οι Παναγιώτης και Ανδρέας Ξενοφώντος (Honda Civic) ήταν οι μεγάλοι νικητές (2:11.41) , αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον Μιχάλη Διομήδους (2:11.73) ο οποίος τους πίεσε ασφυκτικά. Πήρε όμως τη νίκη στην κατηγορία RC4.PANAGIOTIS XENOFONTOS - Παναγιώτης Ξενοφώντος 1ος 2WD ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ 2022 by NAGA PAY

Στην 2WD S την πρώτη θέση (2:14.47) κατέκτησε ο Δημήτρης Παρέλλης με το Psaltis Autoparts Opel Corsa στην επανεμφάνιση του στην αγωνιστική δράση. Στην κατηγορία RCS1 πρώτευσε ο περσινός πρωταθλητής Μιχάλης Σοφοκλέους (02:14.54) με δεύτερο τον Χριστόδουλο Χριστοδούλου, ενώ νικητής στην νεοσύστατη κατηγορία RCL2 αναδείχθηκε ο Νίκος Μαραγκός με Mazda RX8.Γιάννος Ιωαννίδης 3ος Γενικής - giannos ioannides ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ 2022 by NAGA PAY - 1ος Γύρος

Μετά την ολοκλήρωση του αγώνα έγιναν οι απονομές στο χώρο διεξαγωγής του αγώνα, στους πρωτεύσαντες σε όλες τις κατηγορίες. Ο επόμενος αγώνας για το Παγκύπριο πρωτάθλημα ταχύτητας θα διεξαχθεί την 1η Ιουνίου.EVAGORAS KOULOUROS - Ευαγόρας Κούλουρος 2ος Γενικής

Χορηγός του αγώνα είναι η εταιρία Ψάλτης Ανταλλακτικά και τα λιπαντικά ENEOS.

Δείτε όλα τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα της Κυπριακής αγοράς (Τιμες/Εξοπλισμός) - electric cars cyprus - Σχεδίο Επιχορήγησης για την Αγορά Ηλεκτρικών Οχημάτων