Γαλαταριώτης / Ιωάννου κέρδισαν το Ράλι Φοινικούδων

Ο πέντε φορές πρωταθλητής Κύπρου τα έξι τελευταία χρόνια, Σίμος Γαλαταριώτης, με συνοδηγό τον Αντώνη Ιωάννου, οδηγώντας Volkswagen Polo GTi R5, κέρδισε το Ράλι Φοινικούδων – Λάρνακας το οποίο διεξήχθη το Σαββατοκύριακο 13-14 Μαΐου 2023 και ήταν ο πρώτος γύρος του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Ράλι που διοργανώνει ο Κυπριακός Σύνδεσμος Αυτοκινήτου.

Κυπριακός σύνδεσμος αυτοκινήτου palm trees rally 2023 simos galatariotisΤο πλήρωμα κέρδισε και τις επτά ειδικές διαδρομές του αγώνα. Στη δεύτερη θέση τερμάτισαν οι Κώστας Ζήνωνος / Φάνος Χριστοφή με Citroen DS3 οι οποίοι ξεπέρασαν στη δεύτερη ημέρα του αγώνα τους Παναγιώτη Γιάγκου / Άριστο Νικολάου (Hyundai i20) που ήταν δεύτεροι στην πρώτοι ημέρα του αγώνα. Οι απονομές έγιναν στην πλατεία Ευρώπης στις Φοινικούδες, από τον αντιδήμαρχο Λάρνακας κ. Ιάσωνα Ιασωνίδη στην παρουσία πλήθους κόσμου.

Κυπριακός σύνδεσμος αυτοκινήτου palm trees rally 2023 simos galatariotisΤην κατηγορία Rally 2 κέρδισαν οι τέταρτοι γενικής Γιώργος Νέστωρος / Γιάννος Καλλή με Mitsubishi Lancer Evo X αφήνοντας πίσω τους Σόφη Ρούσσου / Κωνσταντίνο Κωνσταντίνου με Ford Fiesta που ήταν πέμπτοι. Τρίτοι στη Rally 2 και έβδομοι γενικής οι Γιάγκος Γιάγκου / Ανδρέας Νέστωρος με Mitsubishi Lancer Evo IX που απέσπασαν και έπαθλο «Ανδρέα Τρικωμίτη» στη μνήμη του θρυλικού οδηγού αγώνων.

Στην έκτη θέση, νικητές στην RCL1 οι Φλώρος Στυλιανού / Άγγελος Μακρίδης με Mitsubishi Mirage. Στην όγδοη θέση και νικητές στην RCS2 οι Κωνσταντίνος και Στέλιος Ζάκου με Mitsubishi Lancer Evo ΙΙΙ. Τερμάτισαν επίσης ο Χριστόδουλος Χριστοδούλου με συνοδηγό το γιο του Βαγγέλη (Mitsubishi Lancer Evo VI και οι Σώτος Τρικωμίτης / Ανδρέας Νικολάου (Suzuki Vitara).

Κυπριακός σύνδεσμος αυτοκινήτου palm trees rally 2023 zinonosΣτους Αρχάριους νικητής ήταν ο Πέτρος Λαός, γιος του Πάμπου Λαού, που επίσης απέσπασε έπαθλο «Ανδρέα Τρικωμίτη». Στο Mitsubishi Galant VR4 συνοδηγό είχε τον πολύπειρο Γιάννο Ευριπίδου. Πίσω τους ο Χριστόδουλος Χριστοδούλου με συνοδηγό το νεαρό γιο του Σταύρο Χριστοδούλου και Honda Civic.

Στη τελευταία ειδική διαδρομή αποχώρησαν οι Πέτρος Παντελή / Τούλης Αριστοδήμου με το Citroen DS3 προηγούνταν στη δικίνητη (2WD) κατηγορία. Στην πρώτη ημέρα είχαν αποχωρήσει οι Ζαχαρίας Μανώλη / Κωνσταντίνος Ευριπίδου με Peugeot 208.

Toν αγώνα διοργάνωσε ο Κυπριακός Σύνδεσμος Αυτοκινήτου (ΚΣΑ) αποκλειστικός εκπρόσωπος της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου (FIA) για όλη την επικράτεια της Κύπρου με τη χορηγία των εταιρειών Sabelt, Klimacontrol, Smartway Motors, Capac Auto Parts, Tofalli Construction & Development, OMP και του εστιατορίου Di Capilla Seaside Stories.

TOP 10: Δειτε τα ετοιμοπαραδοτα