Φινάλε στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Drift Psaltis Autoparts & ENEOS Motor Oil

Παγκύπριο Πρωτάθλημα Drift Psaltis Autoparts & ENEOS Motor Oil – 4/5 γύρος

Γιώργος Χρστοφόρου Πρωταθλητής PROΟλοκληρώθηκε με επιτυχία ακόμα μια σεζόν του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Πλαγιολίσθησης που υποστηρίζεται από την εταιρεία Ανταλλακτικών Ψάλτης και τα διεθνούς φήμης λιπαντικά ENEOS. Ο τελευταίος διπλός αγώνας έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο στην πίστα Achna Speedway, χωρίς την παρουσία θεατών, όπου κρίθηκαν και οι δύο τίτλοι του θεσμού.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ: Μοναδικά sports cars που ξεχάστηκαν! Τα θυμάστε;

Ξεκινώντας από την πρώτη μέρα και τα μονά βαθμολογημένα, στην κατηγορία Pro ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος Γιώργος Χριστοφόρου «Έλα Κόκο» πέτυχε την πιο ψηλή βαθμολογία (89) με δεύτερο τον Κυριάκο Μάριου «Τσόδα» και τρίτο τον Δημητράκη Χριστοφή «Takamura». Στην κατηγορία Semi Pro ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος Ανδρέας Νέστωρας πήρε 74,5 βαθμών βαθμούς με δεύτερο τον Πόλυ Κωνσταντίνου και τρίτο τον Χριστόφορο Κωνσταντίνου.

Νικόλας Νικόλα (νικητής 4ου αγώνα)Στα διπλά βαθμολογημένα της κατηγορίας Pro ο Νικόλας Νικόλα «Πατάκ», παρά τα προβλήματα που αντιμετώπισε, έφτασε μέχρι τον τελικό κερδίζοντας τον αγώνα,. Στη δεύτερη θέση ολοκλήρωσε ο Πάμπος Νικολάου ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Πάμπος Τσουρής. Στην κατηγορία Semi Pro ο Πόλυς Κωνσταντίνου πήρε την πρώτη θέση, στη δεύτερη τερμάτισε ο Ανδρέας Νέστωρας και στην τρίτη ο Χριστόφορος Κωνσταντίνου.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Τα πέντε καλύτερα αυτοκίνητα με manual κιβώτιο

Τελικός Pro (4ος αγώνας)Στο δεύτερο αγώνα, ο Γιώργος Χριστοφόρου «Έλα Κόκο» πήρε τη ψηλότερη βαθμολογία (96 βαθμούς) στα μονά βαθμολογούμενα περάσματα. Δεύτερος με 93,5 βαθμούς ήταν ο Δημητράκης Χριστοφή «Takamura» ενώ τρίτος με 92 βαθμούς ολοκλήρωσε ο Κυριάκος Μάριου «Τσόδας». Στην κατηγορία Semi Pro την ψηλότερη βαθμολογία σκόραρε ο Πόλυς Κωνσταντίνου με 73,5 βαθμούς, με δεύτερο τον Αντρέα Νέστωρα (73 βαθμούς) και τρίτο τον Πλούταρχο Ανδρέου με 69,5 βαθμούς.

Τελικός Semi PRO (5ος αγώνας)Στα διπλά βαθμολογημένα της κατηγορίας Pro ο Γιώργος Χριστοφόρου «Έλα Κόκο» δεν έδωσε σε κανένα δικαίωμα αμφισβήτησης σε κανένα, καθώς έφτασε μέχρι τον τελικό κατακτώντας την νίκη. Στη δεύτερη θέση ολοκλήρωσε ο Κυριάκος Μάριου «Τσόδας» και το βάθρο συμπλήρωσε ο Αντρέας Παππόυτας. Στην κατηγορία Semi Pro, το δίδυμο που μονοπώλησε το ενδιαφέρον την φετινή χρονιά έκανε και πάλι το 1-2. Νικητής αναδείχθηκε και πάλι ο Πόλυς Κωνσταντίνου με δεύτερο τον Αντρέα Νέστωρα και τρίτο τον Πλούταρχο Ανδρέου.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Και όμως… αυτά τα έξι αυτοκίνητα διαθέτουν κινητήρες Ferrari!

Πόλυς Κωνσταντίνου Πρωταθλητής Semi PROΜετά το φινάλε της σεζόν την Κυριακή ο Γιώργος Χριστοφόρου κατέκτησε τον τίτλο στην κατηγορία Pro και ο Πόλυς Κωνσταντίνου στην κατηγορία Semi Pro. Χορηγός του αγώνα αλλά και του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Drift 2020 είναι η εταιρεία Psaltis Autoparts & ENEOS Motor Oil.

Το μήλο σίγουρα, αυτή τη φορά, έπεσε κάτω από τη συγκεκριμένη μηλιά. Φυσιολογικά λοιπόν, ο Μίλτος Σουτζιής, μαθαίνοντας από μικρός τα μυστικά του χώρου, αλλά και αποκτώντας μοναδικές εμπειρίες δίπλα από τον πατέρα του, θα ήταν έκπληξη να μην ακολουθούσε την ίδια (ειδική) διαδρομή. Με το πέρας των σπουδών του στο Ηνωμένο Βασίλειο, για την απόκτηση του BA Business Management (Marketing), επέστρεψε πίσω στην Κύπρο όπου βοήθησε στη δημιουργία της ιστοσελίδας autokinito.com.cy. Παρά το νεαρό της ηλικίας του, αφού είναι μόλις 27 χρόνων, ήδη μετρά στο ενεργητικό του περισσότερες από 20 συμμετοχές σε αποστολές στο εξωτερικό, οι οποίες περιλαμβάνουν παρουσιάσεις αυτοκινήτων, συμμετοχή σε διεθνή σαλόνια και κάλυψη αγώνων μηχανοκίνητου αθλητισμού.