Επέστρεψε στις νίκες ο Γιώργος Πολυκάρπου

HONDA/GALATARIOTIS – ENI ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ 2021 – 2ος Γύρος

Την Κυριακή 18 Απριλίου διεξήχθη στην περιοχή Τσερίου ο δεύτερος αγώνας για το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ταχύτητας Honda/Galatariotis – EVI. To Daytona Rally Sprint διοργάνωσε ο Όμιλος Φίλων Αυτοκινήτου υπό την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου. Κύριο χαρακτηριστικό στον αγώνα, που συμμετείχαν 48 οδηγοί, ήταν  οι μεγάλες μάχες μεταξύ των πρωταγωνιστών, με τη νίκη να κρίνεται στο τέλος στη δεύτερη χρονομετρημένη διαδρομή.

1ος ΓΕΝΙΚΗΣ Γιώργος ΠολυκάρπουΟ νεαρός οδηγός της Psaltis Autoparts και Comline Autoparts και περσινός πρωταθλητής Γιώργος Πολυκάρπου, μετά τον αποκλεισμό στην πρεμιέρα επέστρεψε δριμύτερος και αποφασισμένος για τη νίκη, αποτέλεσμα που κατάφερε να πετύχει στη δεύτερη χρονομετρημένη διαδρομή (2:14.580). 2ος ΓΕΝΙΚΗΣ Πέτρος ΠέτρουΟ εκ των βασικών αντιπάλων του για τον τίτλο, ο Πέτρος Πέτρου με το Psaltis Autoparts Mitsubishi Lancer, ολοκλήρωσε τον αγώνα στη δεύτερη θέση όντας ένα δευτερόλεπτο πιο αργός από τον Πολυκάρπου (2:15.520). Στην πρώτη του φετινή εμφάνιση ο Γιάννος Ιωαννίδης κατάφερε να πλασαριστεί στην τρίτη θέση γενικής (2:17.060) μετά από αρκετά καλή παρουσία στον αγώνα.

Ο Πέτρος Παντελή, παρόλο που αγωνίζεται κυρίως σε αγώνες ράλι, επέλεξε να τρέξει μετά από αρκετό καιρό και σε αγώνα ταχύτητας καταφέρνοντας να ολοκληρώσει στην τέταρτη θέση γενικής ενώ παράλληλα ήταν πρώτος στην κατηγορία RC2.

Δημήτρης ΠιερήΣτην πέμπτη θέση γενικής και πρώτος στην κατηγορία RCS2 τερμάτισε ο Ηλίας Πιερή, ενώ ο Δημήτρης Πιερή που τερμάτισε δεύτερος στην πρεμιέρα, έμεινε στην έκτη θέση γενικής με το ENEOS Mitsubishi Lancer χάνοντας πολύτιμο έδαφος στη μάχη του τίτλου. Ο Παναγιώτης Πολυκάρπου ολοκλήρωσε στην έβδομη θέση έχοντας στο ενεργητικό του μόνο μια χρονομετρημένη διαδρομή με τον Σταύρο Σταύρου να πλασάρετε στην όγδοη γενικής. Ένατος και πρώτος στην κατηγορία RCK1 τερμάτισε ο Νίκος Θωμάς και τη δεκάδα συμπλήρωσε ο Σταύρος Αντωνίου.

Μεγάλες μάχες έγιναν και στη δικίνητη κατηγορία όπου ξεχώρισε ο περσινός πρωταθλητής της κατηγορίας RCS1, Θωμάς Θωμά. Ο Θωμά ήταν ο ταχύτερος όλων επιβεβαιώνοντας πλήρως τα προγνωστικά που τον ήθελαν νικητή. Ο Νικόλας Χ”Ματθαίου κέρδισε την κατηγορία RC4 και ο Χάρης Ιωάννου αναδείχθηκε νικητής στην κατηγορία RCS1. Ο επόμενος αγώνας για το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ταχύτητας είναι προγραμματισμένος στις 4 Ιουλίου και θα διεξαχθεί στην Λεμεσό.

Κύριος Χορηγός του αγώνα είναι η εταιρεία Ψάλτης Auto Parts με τις μπαταρίες Exide και την Comline Auto Parts.

Top 10: Τα 5 πιο περίεργα "extras" αυτοκινήτων που κυκλοφόρησαν ποτέΑκολουθήστε μας στο INSTAGRAM και στο FACEBOOK

Το μήλο σίγουρα, αυτή τη φορά, έπεσε κάτω από τη συγκεκριμένη μηλιά. Φυσιολογικά λοιπόν, ο Μίλτος Σουτζιής, μαθαίνοντας από μικρός τα μυστικά του χώρου, αλλά και αποκτώντας μοναδικές εμπειρίες δίπλα από τον πατέρα του, θα ήταν έκπληξη να μην ακολουθούσε την ίδια (ειδική) διαδρομή. Με το πέρας των σπουδών του στο Ηνωμένο Βασίλειο, για την απόκτηση του BA Business Management (Marketing), επέστρεψε πίσω στην Κύπρο όπου βοήθησε στη δημιουργία της ιστοσελίδας autokinito.com.cy. Παρά το νεαρό της ηλικίας του, αφού είναι μόλις 27 χρόνων, ήδη μετρά στο ενεργητικό του περισσότερες από 20 συμμετοχές σε αποστολές στο εξωτερικό, οι οποίες περιλαμβάνουν παρουσιάσεις αυτοκινήτων, συμμετοχή σε διεθνή σαλόνια και κάλυψη αγώνων μηχανοκίνητου αθλητισμού.