SKODA:

SKODA MOTOSPORTΜια άκρως πετυχημένη σεζόν τελείωσε με τον καλύτερο τρόπο για τη SKODA Motorsport. Μετά από την  κατάκτηση του τίτλου οδηγών στην κατηγορία WRC 2 Pro, η SKODA κατέκτησε και τον τίτλο του WRC 2 Pro για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλι 2019. Παράλληλα οι Pierre-Louis Loubet / Vincent Landais κέρδισαν τον τίτλο στο πρωτάθλημα WRC 2 για ιδιωτικές ομάδες.

«Επιτέλους, μπορώ να πω: αποστολή εξετελέσθη. Πετύχαμε κάθε στόχο που θέσαμε για το 2019. Προσφέραμε επιτυχώς το νέο SKODA FABIA R5 evo στην αγορά, ο Kalle και ο Jonne πήραν τους τίτλους των οδηγών WRC 2 Pro και πέρα ​​από αυτό εξασφάλισαν μαζί με τον Jans τους απαραίτητους βαθμούς για να κερδίσουν» δήλωσε ο Διευθυντής της ομάδας της SKODA, και συνέχισε, «Η επιτυχία αυτή ήταν δυνατή μόνο χάρη στην ισχυρή δέσμευση και υποστήριξη από το διοικητικό μας συμβούλιο, τους μηχανικούς και όλους τους εργαζόμενους της SKODA που μας υποστήριξαν, καθιστώντας το τμήμα μηχανοκίνητου αθλητισμού για ακόμη μία φορά σαν ένα αναπόσπαστο μέρος του DNA της ŠKODA».

SKODA MOTOSPORT
Τα πληρώματα της SKODA είχαν ένα ηγετικό ρόλο και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ράλι 2019 (ERC). Τέσσερις από τους οκτώ γύρους είδαν τα αυτοκίνητα της SKODA στο κορυφαίο σκαλοπάτι του βάθρου με τελικό πρωταθλητή τον Chris Ingram ύστερα από ένα αγώνα/θρίλερ στην Ουγγαρία. Η ιστορία των πρωταθλητών έκανε το γύρο του κόσμου αφού βρέθηκαν ξαφνικά να μην έχουν λεφτά να διαγωνιστούν στους δυο τελευταίους γύρους της χρονιάς, όντας στην πρωτοπορία του πρωταθλήματος! Όπως δήλωσε ο ίδιος στο Ράλι Κύπρος 2019, η μητέρα του ξεκίνησε μια καμπάνια με αποτέλεσμα να μαζευτούν τα χρήματα για να βρεθεί η ομάδα τους στο νησί μας αλλά και στον τελευταίο αγώνα στην Ουγγαρία.

Την καταπληκτική χρονιά για την SKODA ολοκλήρωσαν οι Filip Mareš/Jan Hloušek που κέρδισαν το πρωτάθλημα ERC1 Junior ενώ οι Lukasz Habaj/Daniel Dymurski κατάφεραν να τερματίσουν τρίτοι στην γενική κατάταξη μετά από μια πολύ καλή χρονιά με νίκες και καλές εμφανίσεις με το FABIA.

Το μήλο σίγουρα, αυτή τη φορά, έπεσε κάτω από τη συγκεκριμένη μηλιά. Φυσιολογικά λοιπόν, ο Μίλτος Σουτζιής, μαθαίνοντας από μικρός τα μυστικά του χώρου, αλλά και αποκτώντας μοναδικές εμπειρίες δίπλα από τον πατέρα του, θα ήταν έκπληξη να μην ακολουθούσε την ίδια (ειδική) διαδρομή. Με το πέρας των σπουδών του στο Ηνωμένο Βασίλειο, για την απόκτηση του BA Business Management (Marketing), επέστρεψε πίσω στην Κύπρο όπου βοήθησε στη δημιουργία της ιστοσελίδας autokinito.com.cy. Παρά το νεαρό της ηλικίας του, αφού είναι μόλις 27 χρόνων, ήδη μετρά στο ενεργητικό του περισσότερες από 20 συμμετοχές σε αποστολές στο εξωτερικό, οι οποίες περιλαμβάνουν παρουσιάσεις αυτοκινήτων, συμμετοχή σε διεθνή σαλόνια και κάλυψη αγώνων μηχανοκίνητου αθλητισμού.