MotoGP 2019 3ος γύρος – USA:

Μπορεί ο Marc Marquez να πήρε την pole position το Σάββατο αλλά ήταν ο Alex Rins που κατάφερε να ανέβει πρώτος στο βάθρο στο Austin του Texas. Μετά από το πρωινό ζέσταμα το οποίο διεξήχθη σε δροσερό και ξηρό κλίμα, οι αναβάτες του MotoGP παρατάχθηκαν στον αγώνα των 20 γύρων με θερμοκρασία πίστας 39ºC.

Κάνοντας εκκίνηση από την pole position, ο Marc Marquez φρέναρε αργά στην πρώτη στροφή, κρατήθηκε μπροστά και άρχισε να χτίζει μία διαφορά σε κάθε γύρο που περνούσε, με τον Valentino Rossi να βρίσκεται στη δεύτερη θέση. Όμως, ένα λάθος του στη στροφή 12 στον 9ο γύρο είχε ως αποτέλεσμα να χάσει ο Marquez το μπροστινό της RC213V και να έχει μία πτώση. Χωρίς να τραυματιστεί ο ίδιος προσπάθησε μάταια να βάλει μπροστά τη μοτοσυκλέτα του και τελικά αναγκάστηκε να εγκαταλείψει τον αγώνα.

Από εκεί και πέρα ο Rossi πήρε τα ηνία του αγώνα αλλά ο Rins τον ακολουθούσε με μικρή διαφορά. Το ίδιο σκηνικό έμεινε μέχρι τον 17ο γύρο όπου ο αναβάτης της Suzuki έκανε την επίθεση του. Κατάφερε να περάσει τον Rossi αλλά ο ρόλος του δεν ήταν καθόλου εύκολος έχοντας σαν αντίπαλο τον θρύλο του MotoGP. Ο αναβάτης της Monster Energy επιτέθηκε ξανά, πήρε την πρώτη θέση αλλά για πολύ λίγο αφού ο Rins ήθελε να κάθε τρόπο την πρώτη νίκη στην καριέρα του. O Rossi δοκίμασε ξανά αλλά έχασε τα φρένα, άλλαξε τη γραμμή του με αποτέλεσμα ο Rins να ανοίξει τη διαφορά και αν φθάσει πρώτος στο τέρμα.

Η διαφορά του από τον Rossi ήταν μόλις 0.462 δευτερόλεπτα τη στιγμή που ο τρίτος, που δεν ήταν άλλος από τον Jack Miller με την Ducati, έφτασε τα 8.454 δευτερόλεπτα παίρνοντας το πρώτο του βάθρο μετά τη νίκη του στο Assen το 2016. Μετά το τέλος του αγώνα ο ίδιος ο Rossi παραδέχτηκε ότι ο Rins οδήγησε καλύτερα από αυτόν στους τελευταίους γύρους.

Ο Andrea Dovizioso, παρά το ότι ξεκίνησε από τη 13η θέση κατάφερε τελικά να τερματίσει 4ος και  να περάσει επικεφαλής στη βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Ο Franco Morbidelli πήρε το καλύτερο μέχρι τώρα αποτέλεσμα της καριέρας του τερματίζοντας στη 5η θέση, μπροστά από τους Danilo Petrucci, Fabio Quartararo και τον Pol Espargaro. Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Pecco Bagnaia και Takaaki Nakagami . Αντίθετα οι εργοστασιακές Honda δεν μπόρεσαν αν δουν τη σημαία του τερματισμού. Marquez και Crutchlow έπεσαν και εγκατέλειψαν ενώ ο Jorge Lorenzo έμεινε από μηχανική βλάβη ενώ ήταν μέσα στη δεκάδα.

Επόμενος γύρος το ισπανικό Grand Prix που διεξάγεται στην πίστα του Jerez στις 3-5 Μαίου.