MotoGP 2019, 10ος γύρος –  ΤΣΕΧΙΑ

MOTOGP CZECH 10th round 2019 -4Νίκη με ιδιαίτερη σημασία για τον Marc Marquez στον πρόσφατο αγώνα του MotoGP στη Τσεχία. Αυτή ήταν η 50ή νίκη της καριέρας του στην κατηγορία των MotoGP και επίσης η έκτη του μέσα στο219. Παράλληλα, με 76 νίκες σε όλες τις κατηγορίες, ο Marquez ισοφάρισε το ρεκόρ του Mike Hailwood και έγινε ο τέταρτος αναβάτης με τις περισσότερες νίκες στην ιστορία,

Ο αγώνας στο Brno της Τσεχίας δεν ήταν εύκολος για κανένα από τους αναβάτες. Οι αντίξοες καιρικές συνθήκες του Σαββάτου έδωσαν τη θέση τους σε αίθριο καιρό το πρωί της Κυριακής. Όμως μία σύντομη βροχόπτωση μόλις μισή ώρα πριν την εκκίνηση του αγώνα είχε σαν αποτέλεσμα υγρά σημεία στην πίστα και υποχρέωσε τους οργανωτές να αναβάλλουν την εκκίνηση περιορίζοντας τη διάρκεια του αγώνα σε 20 γύρους.

MOTOGP CZECH 10th round 2019 -4Ο Marquez έδειξε τις προθέσεις του από τις κατατακτήριες δοκιμές του Σαββάτου όπου πήρε την pole position με διαφορά 2,524 δευτερολέπτων από τον δεύτερο. Με την εκκίνηση έφυγε μπροστά με τους Dovizioso, Rins και Miller να τον ακολουθούν από κοντά. Σταδιακά ο Ισπανός άρχισε να αυξάνει τη διαφορά του από τους αντιπάλους του και έφτιαξε διαφορά μισού δευτερολέπτου μέχρι τα μισά του αγώνα. Είχε και ο ίδιος τη στιγμή του σε κάποια φάση του αγώνα αλλά δεν τα έβαλε κάτω και συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά του από τους υπόλοιπους γύρο με το γύρο. Η καρό σημαία τον βρήκε τελικά πρώτο με διαφορά δύο ολόκληρων δευτερολέπτων από το δεύτερο που δεν ήταν άλλος από τον Andrea Dovizioso. Ο αναβάτης της Ducati άντεξε στην πίεση ενώ η μάχη μεταξύ Miller και Rins για την τρίτη θέση στου βάθρου πήγε τελικά στο δεύτερο αναβάτη της Ducati. Πέμπτη θέση για τον Carl Crutchlow της Honda ενώ η πρώτη Yamaha βρέθηκε στην έκτη θέση με τον Valentino Rossi.

MOTOGP CZECH 10th round 2019 -4Ο ενδέκατος γύρος της σεζόν θα γίνει στην πίστα Red Bull Ring στην Αυστρία το επόμενο σαββατοκύριακο 9-11 Αυγούστου με τον Marquez να πηγαίνει εκεί με 210 βαθμούς στο ενεργητικό του, 63 περισσότερους από τον δεύτερο Andrea Dovizioso.Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας βρίσκεται ο Danilo Petrucci με 129 βαθμούς. Στη βαθμολογία των κατασκευαστών η Honda αύξησε τη διαφορά της από την Ducati στους 39 βαθμούς ενώ η Yamaha βρίσκεται στην τρίτη θέση με 163 βαθμούς.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Marquez δήλωσε: «Ήμουν πραγματικά συγκεντρωμένος από την αρχή καθώς υπήρχαν υγρά σημεία στην πίστα. Η καθυστέρηση της εκκίνησης ήταν η καλύτερη απόφαση διότι η κατάσταση της πίστας ήταν μικτή και θα ήταν πολύ επικίνδυνη. Ήταν ένα τρελό Σαββατοκύριακο από απόψεως καιρού αλλά όλοι στη Repsol Honda ήταν τέλειοι στη δουλειά τους και με βοήθησαν πολύ να κατακτήσω τη νίκη»!