Ο Rovanpera νικητής στη χιονισμένη Σουηδία

Τρίτη νίκη καριέρας για τον Kalle Rovanpera στο φετινό Ράλι Σουηδίας, κάτι που τον τοποθετεί στην κορυφή του πρωταθλήματος των οδηγών με διαφορά 14 βαθμών από τον δεύτερο. Και αυτό σε ένα αγώνα που είχε κερδίσει ο πατέρας του πίσω στο 2001 όταν ο Kalle ήταν μόλις τεσσάρων μηνών! Οι Thierry Neuville με Hyundai) και ο Esapekka Lappi με Toyota) βρέθηκαν τελικά μαζί του στο βάθρο. Πέντε διαφορετικοί οδηγοί βρέθηκαν στην πρώτη θέση κατά τη διάρκεια του τριημέρου.

23/02/2022 Rally Sweden 2022 WRC FIA World Rally Championship - Service parkΟ Rovanpera πήρε τη νίκη με 22 δευτερόλεπτα διαφορά, αφού ο Elfyn Evans βγήκε εκτός αγώνα. Ο Ουαλλός πίεσε περισσότερο αλλά έκανε δύο λάθη που του κόστισαν την νίκη. Αυτά και σε συνδυασμό με έξι νίκες σε ειδικές διαδρομές έφεραν τον Rovanpera πρώτο στον αγώνα και το πρωτάθλημα. Με τη σειρά του ο Neuville ολοκλήρωσε τον αγώνα στη δεύτερη θέση παίρνοντας και την τρίτη θέση στην power stage. Τρίτη θέση γενικής για τον Esapekka Lappi, που επέστρεψε στην ενεργό δράση δίνοντας πολύτιμους βαθμούς στην Toyota. Ο Lappi κατέκτησε την τρίτη θέση, με διαφορά 30,6”, έχοντας δείξει πολύ καλό ρυθμό σε όλη τη διάρκεια, συμπεριλαμβανομένης μιας νίκης σε ειδική την Παρασκευή. Ο Takamoto Katsuta της Toyota έφερε το Toyota GR Yaris του στην τέταρτη θέση, παρά την καθυστέρηση που προέκυψε ύστερα από μία έξοδο.

Ο Gus Greensmith ήταν ο μόνος, που ολοκλήρωσε τον αγώνα για τη Ford στην πέμπτη θέση, 3: 20,4”, έχοντας χάσει χρόνο με πρόβλημα στο κιβώτιο ταχυτήτων και το υβριδικό σύστημα. Και αυτό ύστερα από τη νίκη της ομάδας στον εναρκτήριο αγώνα του πρωταθλήματος στο Μόντε Κάρλο.23/02/2022 Rally Sweden 2022 WRC FIA World Rally Championship - Service park

Αντίθετα ο Craig Breen εγκατέλειψε τον αγώνα δύο φορές ύστερα από είσοδο με super rally. Η πρώτη μετά από έξοδο και η δεύτερη με πρόβλημα στο υβριδικό σύστημα. Επέστρεψε την Κυριακή για να πάρει έναν βαθμό στο power stage. Ο συναθλητής του Adrien Fourmaux εγκατέλειψε τον αγώνα όταν ήταν στην έκτη θέση μετά από ένα πρόβλημα στα ηλεκτρικά το βράδυ του Σαββάτου. Ο Oliver Solberg της Hyundai τερμάτισε στην έκτη θέση. Ο Σουηδός έφτασε έως και τη δεύτερη θέση, αλλά έχασε τη θέση μετά από ποινή 2:40” για αργό check-in σε διαδρομή.Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί με τον αγώνα στην Κροατία στις 21-24 Απριλίου.

Petros Soutzis has spent 39 years as a motoring journalist, driven by his passion, dedication, and extensive experience in everything related to cars. As a Cypriot journalist, he is the only representative from his country in the COTY committee (Car of the year). He is also a Vice President and a founding member of the Autobest Association, which elects the European Best Buy Car of the Year. These same qualities have been the cornerstone of autokinito.com.cy, which has become the go-to site for everyone who loves cars, motorsports, or anyone simply interested in purchasing a car in Cyprus.