Αλλάζει τα δεδομένα η νίκη της Hyundai στη Σαρδηνία

H νίκη της ομάδας της Hyundai στο ράλι της Σαρδηνίας σε συνδυασμό με το φτωχό αποτέλεσμα της Toyota αλλάζει τα δεδομένα στο φετινό παγκόσμιο πρωτάθλημα ράλι.Μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα, η Hyundai, με πλήρωμα τους Ott Tanak και Martin Jarveoja ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου των νικητών, στο Ράλι Σαρδηνίας. Το δεύτερο πλήρωμα της Hyundai, με τους Dani Sordo και Candido Carrera κατέκτησε την τρίτη θέση.

RALLY SARDINIA Hyundai CYPRUS CTC AUTOMOTIVE HYUNDAI WRC Dani Sordo Candido CarreraΟι νικητές πήραν τη νίκη σε εννιά ειδικές διαδρομές και κατέκτησαν τη νίκη με διαφορά σχεδόν ενός λεπτού από τον δεύτερο που δεν ήταν άλλοι από τους Breen και Nagle με το Ford Puma.

O Loubet ήταν τέταρτος για την ομάδα της Ford ενώ τα δύο Toyota Yaris WRC βρέθηκαν στην πέμπτη και έκτη θέση με τους Rovanpera Και Katsuta. Παρόλα αυτά ο Rovanpera κρατά σταθερά την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα οδηγών με 120 βαθμούς έναντι 65 και 62 βαθμών για τους δύο οδηγούς της Hyundai Neuville και Tanak αντίστοιχα.

Στο πρωτάθλημα κατασκευαστών η Hyundai πλησίασε την Toyota αφού τώρα η διαφορά τους είναι στους 39 βαθμούς.

“Είμαι πανευτυχής που κέρδισα αυτό τον αγώνα, κυρίως χάρη στους μηχανικούς μας και τα άλλα μέλη της ομάδας. Έδωσαν τον καλύτερο τους ευατό”, δήλωσε ο Ott Tanak. “Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι, όταν έχουμε αυτοπεποίθηση, μπορούμε να κάνουμε πολύ καλή δουλειά. Πρέπει να συνεχίσουμε σ’ αυτή την κατεύθυνση”, ολοκλήρωσε.

Στο δεύτερο μόλις ράλι της σεζόν, οι Dani Sordo και Candido Carrera ανέβηκαν επίσης στο βάθρο των νικητών, χαρίζοντας πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα της Hyundai. “Ήταν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα για την ομάδα και κίνητρο για μεγαλύτερη προσπάθεια στη σεζόν. Ο στόχος έχει επιτευχθεί και η διπλή μας νίκη επιβεβαιώνει ότι βρισκόμαστε σε πολύ καλό δρόμο”, δήλωσε ο Dani Sordo.

Η συμπεριφορά του i20N Rally 1 απέδειξε την πολύ καλή δουλειά που γίνεται από τους τεχνικούς της ομάδας. Ο αναπληρωτής διευθυντής αναφέρθηκε σ’ ένα φανταστικό αποτέλεσμα, που θα αποτελέσει την αρχή μιας νέας εποχής για την αγωνιστική ομάδα της Hyundai. Ο επόμενος αγώνας του πρωταθλήματος FIA World Rally Championship (WRC) θα γίνει στο απαιτητικό έδαφος του Safari Rally Kenya, 23 – 26 Ιουνίου.

Φώτο: Reporter Images